Home Wiadomości Starzy i nowi święci

Starzy i nowi święci

Redakcja

Czy przypadkowo ks. Jerzy Popiełuszko znalazł się w kościele, gdzie patronem od wielu lat jest św. Stanisław Kostka SI? Ta refleksja nasuwa się przy analizie postaci św. Stanisława Kostki i bł. ks. Jerzego Popiełuszki, wkrótce tez świętego.

Ci dwaj święci już od dzieciństwa wykazywali się wrażliwością i pobożnością . W młodości wykazali się wielkimi cnotami, które spowodowały , że tuż po ich śmierci do ich grobów przybywały tysiące wiernych.

Ks. Stanisław Kostka SI zmarł , mając zaledwie 18 lat na skutek choroby, jednak jego zachowanie, pełne dobroci , pokory i pobożności sprawiło, że umierał w opinii świętości .

Wkrótce po jego śmierci miały miejsce cudowne uzdrowienia po modlitwach o jego wstawiennictwo. Ks. Piotr Skarga w swoich „Żywotach Świętych Polskich” pisze o czci oddawanej swemu współbratu, ks. Stanisławowi Kostce, wkrótce po pogrzebie : “Ja sobie za największy cud poczytam i jego chwały doznawam – iż go po wszystkich królestwach i na Nowym Świecie Pan Bóg wsławił i ludzkie serca do niego obrócił, iż go z wielką czcią wszędzie za Świętego przyjmują i do swoich potrzeb używają… Rzym naprzód pełen czci tego świętego; skoro z dozwolenia papieskiego obraz jego jawnie w kościele u grobu jego z lampami i z powagą a ozdoba przystojną wystawiono, tak się wiele nabożnym sercem ku temu świętemu ludzi do grobu zebrało, iż mało było na pięciu tysięcy obrazków twarzy jego, które im rozdawano, i wielom się nie dostało. Niektórzy przesłodka wonność u grobu jego uczuli. Drudzy do niego uciekając , zdrowia i inne potrzeby od Pana Boga odnoszą; W Francyjej, w Hiszpanijej i na nowym świecie dziwnie się wsławił.

Mam w ręku listy trzech naszych z Indii prowincjałów, z Brazylii, z Bagi miasta, Ferdynanda Tardyma, roku Pańskiego 1607; z Meksyku i Ameryki, z miasta Limy tegoż roku, Stefana Paez; z Goa i Indii Wschodnich Gaspara Fernanda, którzy z dziwną chęcią do generała naszego do Rzymu pisali, wielką cześć temu świętemu młodzieńcowi oddając i gorąco prosząc, aby się o jego kanonizację rychło postarał, gdyż go już wszystkie kolegia wraz ze swymi studentami domowym nabożeństwem czczą i dzień jego z weselem obchodzą….. Co mówić o Polszcze, która się jego cudami napełnia „ Ks. Piotr Skarga przytacza kilka uzdrowień za przyczyną św. Stanisława Kostki i stwierdza: „ Wiele tego mam na piśmie, a osobliwie trzydzieści i jeden cud, dobrych i pewnych świadectw, urzędownie wyznanych „

Ks. Jerzego Popiełuszkę świat poznał jeszcze za jego życia. Msze święte za ojczyznę, celebrowane przez kapłana „Solidarności” i głoszone przez niego kazania ściągały tysiące wiernych do kościoła na Żoliborzu i do kościołów w innych miastach, do których zapraszano ks. Jerzego.

Ks. Jerzy Popiełuszko został beatyfikowany jako męczennik. W sobotę , 20 września zostanie otwarty proces kanonizacyjny bł. Jerzego Popiełuszki w związku z nadzwyczajnym i nagłym uzdrowieniem Francuza, François Audelana.

Proces otworzy biskup diecezji Créteil Michel Santier w miasteczku Thiais, w diecezji Créteil (Paryż), w kaplicy domu generalnego Sióstr Anuncjatek.

Św Stanisław Kostka był cudotwórcą XVI wieku, bł. ks. Jerzy Popiełuszko wstawia się do Boga za proszącymi o jego pomoc w XXI wieku.

Modląc się u grobu ks. Jerzego Popiełuszki , usytuowanym na terenie kościoła św. Stanisława Kostki współcześni wierni odbierają wiele łask od Boga.

Na odpust patrona kościoła św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu tłumy już dzisiaj nie ciągną. Od ponad 30 lat natomiast , tłumy przybywają tutaj z powodu innego świętego, współczesnego nam , bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Św. Stanisław Kostka , jezuita , jako patron kościoła, w którym pracował i gdzie jest pochowany ks. Jerzy Popiełuszko, stał się znowu obecny na ustach wielu tysięcy , a nawet milionów wiernych na całym świecie.

Za: Anna Dziemska

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda