Home Wiadomości Suwałki. Franciszkanin odznaczony Krzyżem Zasługi

Suwałki. Franciszkanin odznaczony Krzyżem Zasługi

Redakcja

Franciszkanin odznaczony Krzyżem ZasługiFranciszkanin o. Jacek Szczepanik otrzymał Brązowy Krzyż Zasługi nadany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej P. Andrzeja Dudę.Uroczystość wręczenia tego zaszczytnego odznaczenia odbyła się 15 października 2015 r. w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Suwałkach, w ramach obchodów Dnia Nauczyciela.

Uroczystości rozpoczął Podlaski Kurator Oświaty – Pan Jerzy Kiszkiel, który wyraził uznanie dla pedagogów i pracowników podlaskiej oświaty, podkreślając ich wybitne zasługi. W uroczystościach uczestniczył Wicewojewoda Podlaski – Pan Wiesław Żyliński, który wręczał odznaczenia państwowe: Krzyże Zasługi i Medale za Długoletnią Służbę.  Uroczystości swoją obecnością zaszczycili przedstawiciele władz miejskich: Pan Prezydent Czesław Renkiewicz i Pani Wiceprezydent Ewa Sidorek, a także senator Bogdan Paszkowski, biskup pomocniczy diecezji ełckiej Romuald Kamiński, moderator miasta ks. Jarema Sykulski, wicekurator Wiesława Ćwiklińska, poseł Jarosław Zieliński z małżonką, i wielu innych.

Wśród odznaczonych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej P. Andrzeja Dudę Brązowym Krzyżem Zasługi byli katecheci z franciszkańskiej parafii Bożego Ciała w Suwałkach: p. Anna Gawlińska i o. Jacek Szczepanik.

Pani Anna Gawlińska oprócz nauczania religii pełniła do zeszłego roku szkolnego funkcję wicedyrektora Zespołu Szkół nr 3 w Suwałkach. Od wielu lat jest zaangażowana w pracę społeczno-charytatywną na terenie miasta.

Franciszkanin, o. Jacek Szczepanik oprócz nauczania religii w Zespole Szkół nr 3 prowadził zajęcia z informatyki i piłki nożnej. Na przestrzeni 15 lat pracy katechetycznej był wielokrotnie nagradzany przez Dyrektorów szkół, w których pracował. Wielką pasją o. Jacka jest piłka nożna: był organizatorem i koordynatorem lig parafialnych w diecezji kaliskiej, łódzkiej i ełckiej. Zorganizował turnieje piłkarskie dla ministrantów i lektorów, a przede wszystkim organizuje od wielu lat dla dzieci i młodzieży zajęcia sportowe, zwłaszcza treningi piłki nożnej a w ostatnim czasie także piłki siatkowej. O. Jacek ma uprawnienia instruktora piłki nożnej. Do jego sukcesów należą: mistrzostwo Liturgicznej Służby Ołtarza diecezji ełckiej w kategorii szkół podstawowych oraz Wicemistrzostwo w kategorii gimnazjów. Od września 2010 r. jest także kapelanem i instruktorem 6 Suwalskiego Szczepu Harcerskiego „Zorza”. W latach 2010-2012 pełnił obowiązki Zastępcy Komendanta Szczepu. W roku Nawiedzenia Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w diecezji ełckiej zorganizował i był odpowiedzialny za Białą Służbę. Jest szerzycielem Rycerstwa Niepokalanej wśród dzieci i młodzieży. W parafii Bożego Ciała skupił ponad 60 Małych i Młodych Rycerzy Niepokalanej, którzy uczestniczą w cotygodniowych spotkaniach oraz w wakacyjnych rekolekcjach w Ośrodku MI w Niepokalanowie Lasku. Sprawuje też opiekę nad Liturgiczną Służbą Ołtarza: ministrantami, lektorami oraz scholą dziecięcą „Iskierki” i scholą młodzieżową „Ichthis”.

Widząc jak wiele pracy, zaangażowania i serca wkłada on w rozwój nie tylko duchowy, ale i fizyczny dzieci i młodzieży, w pełni zasłużył na otrzymane odznaczenie.

Magdalena Korenkiewicz

Za: www.franciszkanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda