Home Wiadomości Św. Franciszek Regis Clet – wspomnienie

Św. Franciszek Regis Clet – wspomnienie

Redakcja

18 lutego wspominamy św. Franciszka Regis Cleta. Urodził się 19 sierpnia 1748 r. w Grenoble (Francja). W 1769 r. wstąpił do Zgromadzenia Misji, święcenia kapłańskie otrzymał w 1773 r. w Lyonie. Pracował w seminarium duchownym w Annecy (wykładowca teologi moralnej), od 1788 r. dyrektor Seminarium Internum.

Gdy rozpoczęła się rewolucja francuska w 1791 r. wyjechał do Chin. Nauczał i udzielał sakramentów, troszczył się o najuboższych. Był przełożonych księży pracujących w regionie Hukuang. Kiedy w 1794 r. wydano dekret zakazujący głoszenia Ewangelii, księża łamiący ten przepis skazywano na karę śmierci. Św. Franciszek po latach działalności w ukryciu został uwięziony w 1819 r.  a po kilku miesiącach więziony 18 lutego 1820 r. poniósł śmierć męczeńską w Outchangfou w Chinach.

27 maja 1900 r. został zaliczony do grona błogosławionych, a 1 października 2000 r. włączony przez Jana Pawła II w poczet świętych wraz ze 119 innymi męczennikami chińskimi.

Za: www.misjonarze.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda