„Dzieci Abrahama” na modlitwie i w dialogu

„Duch Asyżu” po raz kolejny powiał w mieście św. Franciszka! W bieżącym roku dwa dni zostały poświęcone wspomnieniom i ponownemu przeżyciu wydarzenia z 1986 roku, prawdziwemu fenomenowi w relacjach między religiami. Po raz kolejny na wspólnej drodze spotkali się żydzi, chrześcijanie i muzułmanie.

Promotorami spotkania były diecezja asyska, rodziny franciszkańskie z Asyżu, fokolaryni, instytut teologiczny z Asyżu, wspólnota monastyczna z Bose we współpracy z miastem Asyż, Braćmi Mniejszymi Konwentualnymi z Marchii i republiki San Marino.

Na całość spotkania złożyły się trzy wydarzenia.

Pierwsze dwa miały miejsce 29 października br. w godzinach popołudniowych. Najpierw nastąpiło zamknięcie wystawy zatytułowanej „Dzieci Abrahama, współczesna sztuka religijna żydowska, chrześcijańska i muzułmańska”, w ramach której przez miesiąc prezentowane były dzieła sześciu artystów reprezentujących trzy wielkie religie. Następnie kustosz Ziemi Świętej fr. Pierluigi Pizzaballa OFM wprowadził uczestników w specjalne spotkanie modlitewne w intencji pokoju. Spadkobiercy Abrahama wznosili do Boga szczególne wołania o pokój w Ziemi Świętej, na Bliskim Wschodzie i w całym świecie. Wykorzystano do tego celu teksty modlitw, które odbyły się w ogrodach watykańskich w dniu 8 czerwca br. Na zakończenie tej części spotkania kustosz Sacro Convento fr. Mauro Gambetti OFMConv obdarował każdego z uczestników gałązką oliwną i „lampką św. Franciszka”.

Trzecim wydarzeniem było sympozjum teologiczne na temat: „Dzieci Abrahama, trzy narody, trzy wiary: jaki dialog?”. Odbyło się ono w salonie papieskim w Sacro Convento. Referaty wygłosili: rabin Rav Ypsef Levi z Florencji, teolog prof. Fr. Giulio Michelini OFM oraz imam, wiceprzewodniczący wspólnot muzułmańskich we Włoszech Arch Yousef Sbai. Po ich wysłuchaniu był czas na prezentację niektórych doświadczeń wzajemnej przyjaźni i dialogu.

Żydzi, chrześcijanie i muzułmanie raz jeszcze pokazali, że można być razem. Z pewnością pomocą w budowaniu tej jedności był duch braterstwa franciszkańskiego pomiędzy Braćmi Mniejszymi, Braćmi Mniejszymi Konwentualnymi i Braćmi Mniejszym Kapucynami (a także innymi), który w tych dwóch dniach dominował w Asyżu.

fr. Egidio Canil
delegat ds. „Ducha Asyżu”

Więcej (zdjęcia) na: www.ofmconv.net