Home WiadomościZe Świata 100-lecie Redemptorystów Prowincji Lwowskiej

100-lecie Redemptorystów Prowincji Lwowskiej

Redakcja

Redemptoryści Prowincji Lwowskiej rozpoczynają obchody 100-lecia pracy duszpasterskiej na Ukrainie. Z okazji otwarcia roku jubileuszowego dnia 21 listopada br. w kościele pw. św. Jozafata we Lwowie odbywa się uroczysta celebracja liturgiczna, której przewodniczy głowa Kościoła katolickiego obrządku bizantyjsko-ukraińskiego na Ukrainie patriarcha Światosław Szewczuk. 

Obecność redemptorystów obrządku greckokatolickiego na Ukrainie wiąże się z osobą belgijskiego misjonarza o. Achille Delaere, który w roku od roku 1906 pracował wśród imigrantów ukraińskich w Kanadzie, sprawując dla nich liturgię w rycie bizantyńskim. Metropolita lwowski abp Andrzej Szeptycki, poruszony pełną poświęcenia pracą belgijskich redemptorystów w Kanadzie, poprosił ich, aby otworzyli podobną misję na terenie Ukrainy Zachodniej (wówczas w granicach Cesarstwa Austro-Węgier). W maju 1913 została podpisana umowa między abp. Szeptyckim a Zarządem Generalnym Redemptorystów, na mocy której powstał klasztor w Galicji, a w sierpniu tego samego roku przybyli na Ukrainę o. Joseph Shreyvers wraz z 5 innymi ojcami i jeden brat.

W ciągu 100-letniej historii Prowincja Lwowska Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela dała Kościołowi 4 błogosławionych męczenników, licznych wyznawców wiary i niestrudzonych pracowników na niwie Pańskiej.

 Zobacz stronę internetową Prowincji Lwowskiej 

Za: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda