Home WiadomościZe Świata 1800 Polaków na misjach. Posługują w połowie krajów świata

1800 Polaków na misjach. Posługują w połowie krajów świata

Redakcja

Zgodnie z najnowszymi danymi obecnie w 99 krajach misyjnych posługuje 1800 misjonarzy i misjonarek z Polski. Są m.in. na Alasce, w Kazachstanie, w Papui Nowej Gwinei, Kamerunie czy na Bermudach. W gronie tym jest 285 księży diecezjalnych, 847 zakonników, 629 sióstr zakonnych i 39 misjonarzy świeckich. 

Najwięcej misjonarzy z Polski pracuje w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach – 727. W Afryce i na Madagaskarze posługuje 695 Polaków, a w Azji polskich misjonarzy i misjonarek jest 301. W Kazachstanie pracuje 99 osób, na Filipinach – 28, w Japonii – 27, Uzbekistanie 15 osób i w Tajwanie – 14. W Oceanii pracuje 62 misjonarzy, w tym jedna osoba świecka. W Ameryce Północnej służy 15 osób z Polski, w tym 4 na Alasce i 2 na Bermudach. 

Coraz więcej osób wybiera wolontariat misyjny

Jak podkreślił sekretarz Komisji KEP ds. Misji o. Kazimierz Szymczycha SVD, z roku na rok liczba misjonarzy z naszego kraju spada. W roku 2010 było ich 2140. Wielu wraca do kraju ze względu na wiek i stan zdrowia. Obecnie najbardziej preferowanym zaangażowaniem dla świeckich jest wolontariat misyjny. Na tę formę decyduje się co roku blisko 3 tys. młodych Polaków.

Od wielu lat wśród kapłanów diecezjalnych najwięcej misjonarzy pochodzi z diecezji tarnowskiej – 53. Z archidiecezji przemyskiej jest 16, opolskiej – 14, archidiecezji lubelskiej – 11, archidiecezji krakowskiej – 9.

Wśród zakonników najwięcej jest księży werbistów – 159. Na drugim miejscu są franciszkanie konwentualni – 77, franciszkanie – 71, pallotyni – 60 i salezjanie – 63. W przypadku żeńskich zgromadzeń zakonnych najwięcej misjonarek pochodzi ze Zgromadzenia Franciszkanek Misjonarek Maryi – 52 oraz Służebnic Ducha Świętego – 45. Zgromadzenie Elżbietanek ma 39 misjonarek z Polski, Siostry Misjonarki Miłości – 33, Siostry Miłosierdzia – 24, Służebniczki Starowiejskie – 21, józefitki – 22, a salezjanki – 19.

Najwięcej misjonarzy świeckich wysłała archidiecezja krakowska i warszawska po 5 osób, diecezja bielsko–żywiecka i opolska po 4 misjonarzy, zaś diecezja warszawsko–praska – 3 osoby świeckie.

Liczba polskich misjonarzy spada

– W statystykach nie zostały uwzględniona liczba wolontariuszy i wolontariuszek, którzy wyjeżdżają na misje do konkretnych posług na krótki czas. W tę formę wsparcia posługi misyjnej zaangażowani są przedstawiciele zgromadzeń zakonnych (m.in. klawerianek, salezjanów, pallotynów, kombonianów, werbistów, orionistów), a także organizacje i misyjne wspólnoty świeckich – powiedział o. Szymczycha.

Z roku na rok liczba misjonarzy z naszego kraju spada. W roku 2010 było ich 2140. W roku 2016 było 2007 polskich misjonarzy i misjonarek, a obecnie jest 1800. Jak przyznał o. Szymczycha, spada także liczba osób przygotowujących się do wyjazdu.

– Jeszcze 10 lat temu w Centrum Formacji Misyjnej przygotowywało się średnio ok. 20 osób rocznie. Tymczasem obecnie jest 10-15 osób. Wynika to m.in. z malejącej liczby alumnów w seminariach duchownych. Biskupi nie wysyłają chętnie kapłanów na misje mając świadomość potrzeb w diecezjach – wyjaśnił zakonnik i dodał, że mimo to, wciąż możemy się poszczycić dość dużą liczbą misjonarzy.

6 stycznia – Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom

6 stycznia w Kościele jest przeżywany Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom, w tym roku pod hasłem “Z Wieczernika aż po krańce świata”. Tego dnia w kościołach zbierane są ofiary na Krajowy Fundusz Misyjny. Finansowane jest z niego Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie, gdzie przez dziewięć miesięcy przygotowują się do wyjazdu na misje kapłani diecezjalni (fidei donum), osoby zakonne oraz ludzie świeccy. W tym roku jest tam 13 osób: w tym trzy siostry zakonne, jeden kapłan zakonny i 9 księży diecezjalnych.

Jak mówi o. Szymczycha, w wielu krajach Afryki jest wystarczająca liczba miejscowych powołań. – Trzeba mieć jednak świadomość, że kapłaństwo nie jest bliskie kulturze afrykańskiej. Przyszło ono wraz z misjonarzami, stąd ważna jest ich obecność i świadectwo życia. Jest to również szansa na weryfikację dla nowych powołań – podkreślił zakonnik.

Nie ma zapotrzebowania na misjonarzy świeckich

Pytany o przyczyny niewielkiej liczby misjonarzy świeckich, o. Szymczycha wyjaśnił, że w Polsce są chętni do wyjazdu oraz istnieją struktury, natomiast nie ma zapotrzebowania ze strony kościołów lokalnych.

– W ciągu ostatnich 10 lat, żaden z biskupów z kraju misyjnego nie poprosił Komisji KEP ds. misji o misjonarza świeckiego – powiedział o. Szymczycha. Wspomniał, że osoba świecka chcąca wyjechać musi posiadać bardzo konkretne umiejętności oraz znać język, którym będzie się posługiwać. Wskazał także na problem nostryfikacji dyplomów.

– Kraje Ameryki Łacińskiej nie przyjmują dyplomów z Polski. Trzeba tam na nowo robić studia z zakresu pielęgniarstwa czy medyczne, a to jest związane z konkretnym czasem poświęconym na zdobycie dyplomu, który upoważniałby do pracy –  wyjaśnił zakonnik. Zwrócił także uwagę, że przyjęcie świeckich związane jest z przygotowaniem konkretnej struktury w postaci domu i zapewnieniem im bezpieczeństwa.

– Osoby takie nie zamieszkają w domu zgromadzenia, ponieważ prowadzą inny charakter życia – powiedział o. Szymczycha.

Podkreślił, że obecnie najbardziej preferowanym zaangażowaniem dla świeckich jest wolontariat misyjny. Na tę formę decyduje się co roku blisko 3 tys. młodych Polaków. W Polsce działa ponad 50 wolontariatów misyjnych. Ich specyfika zależy od grupy i prowadzącego go stowarzyszenia. Część z nich zajmuje się animacją misyjną, a więc mówieniem o misjach, świadczeniem usług na rzecz różnych referatów i instytucji misyjnych. Inne mają charakter krótkoterminowych wyjazdów na misje (1-3 miesiące) lub długoterminowych wyjazdów (trwają przeważnie rok). 

Źródło: PAP / mł

Za: www.deon.pl

 
SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda