26. Światowe Igrzyska młodzieży salezjańskiej w Turynie

salezjanie.plW dniach 29 kwietnia do 4 maja w stolicy Piemontu, Turynie odbyły się 26 Światowe Igrzyska Młodzieży Salezjańskiej. Zgromadziły one prawie dwa tysiące młodzieży z 11 krajów. Z Polski przybyło 196 zawodników i zawodniczek.

Święto sportu salezjańskiego miało szczególny wymiar ponieważ odbywało się w Turynie, w mieście ks. Bosko, w Dwusetną rocznicę jego urodzin.

Sportowcy rywalizowali w czterech dyscyplinach sportowych: piłka nożna 11 osobowa, piłka nożną halowa, piłka siatkowa, koszykówka i tenis stołowy.

Poza rozgrywkami sportowcy mieli okazję zobaczyć miejsca związane z ks. Bosko: Colle Don Bosco i Valdocco. Wielkim przeżyciem dla wszystkich była możliwość zobaczenia z bliska Całunu Turyńskiego.

Sportowcy SALOS RP zaprezentowali się bardzo dobrze.
Pierwsze miejsca zajęli:
Tenisistka kat B – Milena Dyja z SL SALOS w Płocku,
Tenisista Bartosz Paszkowski w deblu z Matejem Mazurek z Czech
Siatkarki kat. B z SL SALOS w Ełku.
Siatkarze kat. A z SL SALOS w Rzeszowie.
Drugie miejsca zajęli:
Tenisista kat. B – Bartosz Paszkowski z SL SALOS w Dzierżoniowie.
Siatkarki kat. A i B z SL SALOS Kalina w Lublinie.
Siatkarze kat. A z SL SALOS w Płocku.
Trzecie miejsca zajęli:
Tenisista kat. C – Maciej Kościak z SL SALOS w Dzierżoniowie.
Tenisista kat. B – Bartosz Krajewski z SL SALOS w Suwałkach.
Tenisistka kat. A – Kamila Nowosadko z SL SALOS w Suwałkach.
W deblu mieszanym Stanisław Zdybel i Kamila Nowosadko.
Siatkarze kat. A z SL SALOS Angeles we Wrocławiu.
Piłkarki kat. A z SL SALOS w Oświęcimiu.

Szczegółowe wyniki jak i zdjęcia można zobaczyć na stronie: www.pgsi2015.com.

Wielkim wydarzeniem kulturalnym było uroczyste otwarcie igrzysk w olimpijskiej hali z 2006 roku. Bazylika Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych zgromadziła uczestników igrzysk w sobotę 2 maja na uroczystej mszy świętej. Do uczestników igrzysk przesłania skierowali m. in. Generał Salezjanów i Matka Generalna Salezjanek.

W sobotę 2 maja na Valsalice odbyło się posiedzenie zarządu PGSI. Podjęto decyzję o przyznaniu organizacji Światowych Igrzysk młodzieży salezjańskiej w roku 2016 Austrii i Słowacji, w roku 2017 Słowenii, w roku 2018 Hiszpanii.

W igrzyskach uczestniczył ks. bp Marian Florczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa sportowców i delegacja SALOS RP: prezes Zbigniew Dziubiński i wiceprezesi: s. Maria Kapczyńska FMA i ks. Edward Pleń SDB.

Za: www.salezjanie.pl