Home WiadomościZe Świata 27 kwietnia kanonizacja Jana XXIII i Jana Pawła II

27 kwietnia kanonizacja Jana XXIII i Jana Pawła II

Redakcja

27 kwietnia przyszłego roku odbędzie się kanonizacja Jana XXIII i Jana Pawła II. Datę, o której mówiono już od dawna, uroczyście ogłosił podczas konsystorza Papież Franciszek. Decyzję w tej sprawie podjął kolegialnie wraz z kardynałami. Dwaj Papieże zostaną ogłoszeni świętymi w przypadającą tego dnia Niedzielę Bożego Miłosierdzia, która została ustanowiona przez Jana Pawła II.

Zanim Papież Franciszek wypowiedział po łacinie specjalną formułę ogłaszającą datę kanonizacji, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych przedstawił krótkie biografie obu Papieży. Kard. Angelo Amato przypomniał ich ogromne zaangażowanie w służbę na rzecz pokoju, podkreślając, że do niej zachęca także Franciszek. Zaznaczył również, że Jan XXIII i Jan Paweł II stali na czele Kościoła w okresach „radykalnych transformacji” i swym autentycznym przykładem życia zdecydowanie bronili godności człowieka.

Po ogłoszeniu daty kanonizacji Franciszek zarządził tzw. „extra omnes”, czyli w sali gdzie odbywał się konsystorz pozostał tylko Papież z kardynałami, a opuściły ją osoby towarzyszące i cały personel pomocniczy. Wśród purpuratów było m.in. ośmiu członków specjalnej grupy powołanej przez Franciszka, której nadał on obecnie nową rangę Rady Kardynałów. Od jutra Ojciec Święty będzie przewodniczył jej trzydniowym obradom.

bz/ rv

Za: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda