Home WiadomościZe Świata 28. Kapituła Generalna u Salezjanów

28. Kapituła Generalna u Salezjanów

Redakcja

“Jesteśmy na Valdocco, jesteśmy z Valdocco”. To jest nie tylko stwierdzenie, ale także życzenie pod adresem salezjanów, którzy przybyli do Turynu-Valdocco, aby wziąć udział w 28. Kapitule Generalnej. Te słowa wypowiedział ks. Stefano Vanoli, kierownik Kapituły, w sobotni wieczór 15 lutego, w czasie “słówka na dobranoc”. 

Tego “słówka na dobranoc” wysłuchali przybyli do Turynu ojcowie kapitulni (kapitulni), a także wiele córek Maryi Wspomożycielki oraz liczni wierni świeccy. Będzie to Kapituła o odcieniu biblijnym w swoim trwaniu: 7 tygodni, aby udzielić odpowiedzi na pytanie: “Jacy salezjanie dla współczesnej młodzieży?”.  

Kapitulni będą brać udział w intensywnych tygodniach obrad do 4 kwietnia, kiedy to przewidziane jest ich zakończenie.

Kapituła na Valdocco ma wzmocnić charyzmatyczne powołanie i tożsamość uczniów Księdza Bosko.

Ks. Vanoli stwierdził: “Gdzie znajduje się miejsce naszych początków, tam również jest miejsce naszego pochodzenia”.

Kapituła Generalna powraca na Valdocco po 62 latach. Jest 242 kapitulnych, którzy reprezentują 7 regionów tworzących Zgromadzenie.

Kapitulni pochodzą z 66 krajów swojego pochodzenia; ogółem salezjanie obecni są w ponad 130 krajach.

W czasie I Kapituły Generalnej, która odbyła się w 1877 roku w Lanzo Torinese, a której przewodniczył Ksiądz Bosko, uczestniczyło 23 osoby. Obecnie, gdy chodzi o KG28, ta liczba znacznie się powiększyła: 242 bierze udział na mocy prawa jako inspekorzy i wybrani delegaci; są też osoby zaproszone w charakterze obserwatorów, inspektorzy ostatnio mianowani, delegaci delegatur.  

Nie możemy także zapomnieć, że wśród uczestników znajduje się również 16 współbraci z Siedziby Generalnej i emerytowany przełożony generalny.

Do tej już sporej liczby dochodzą również ludzie młodzi i świeccy współpracownicy, którzy wezmą udział w jednym tygodniu obrad. 

Wszystkie te liczbę świadczą o tym, że Zgromadzenie posiada charakter uniwersalny i misyjny, i że ze względu na pochodzenie i języki, doświadczenia i osobiste historie znajduje w Kapitule Generalnej najwyższy punkt spójności i jedności.

Dzisiaj, w poniedziałek 17 lutego rozpoczęły się sprawozdania-prezentacje sektorów i regionów ze strony członków Rady Generalnej.

Jutro, we wtorek 18 lutego Przełożony Generalny przedstawi sprawozdanie ze stanu Zgromadzenia, z czego będzie bezpośrednia transmisja na stronie Facebook ANS.

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda