Home WiadomościZe Świata 39 lat temu rozpoczęły się objawienia Matki Bożej w Kibeho

39 lat temu rozpoczęły się objawienia Matki Bożej w Kibeho

Redakcja

39 lat temu 28 listopada 1981 roku rozpoczęły się objawienia Matki Bożej w Kibeho w Rwandzie. Tego dnia uczennica szkoły średniej, Alphonsine Mumureke, ujrzała Panią niezwykłej urody, która przedstawiła się jako „Matka Słowa” („Jestem Matką Słowa” oraz „Jestem Bożą Rodzicielką” i „świat jest w bardzo złym stanie, zmierza drogą prowadzącą do śmierci, zagłady i samounicestwienia”). Wkrótce widzącymi okazały się jeszcze: Nathalie Mukamazimpaka i Marie Claire Mukangango (zginęła w 1994 podczas wojny domowej).

Maryja w Kibeho wzywała świat do nawrócenia, zachęcając m.in. do modlitwy bez obłudy. Przypominała, by ludzie kochali modlitwę różańcową i Różaniec do Siedmiu Boleści. Stanowczo zapraszała do nawrócenia serc, poprzez przyjęcie Bożej Miłości i do nieustającej modlitwy za Kościół i o pokój na świecie. Objawienia trwały do 28 XI 1989. Z okazji zakończenia Roku Maryjnego, bp Jean Baptiste Gahamanyi z Butare, zatwierdził 15 VIII 1988 kult publiczny w miejscu objawień. 20 XI 1993, rok po wmurowaniu kamienia węgielnego pod Sanktuarium, biskup poświecił tymczasową kaplicę, urządzoną w jednej z sypialń uczennic szkoły.

29 VI 2001 objawienia zostały oficjalnie uznane przez Kościół (bp Augustin Misago, ordynariusz Gikongoro). Od 2003 w Sanktuarium Matki Bożej w Kibeho pracują pallotyni.

2011 – W Kibeho, w dniach 26 – 28 XI trwały uroczystości upamiętniające 30.lecie objawień maryjnych i 10. rocznicę zatwierdzenia ich przez Kościół. Ok. 40 tys. pielgrzymów z regionu Wielkich Jezior, a także z Europy i USA wzięło udział w Eucharystii, której 28 XI przewodniczył miejscowy ordynariusz Augustin Misago. Biskup w homilii podkreślił, że wzywające do nawrócenia i pojednania orędzie Matki Słowa jest przesłaniem nie tylko dla Afryki, ale dla całego świata.

Miejsce objawień Matki Słowa w Kibeho odwiedza co roku pół miliona pielgrzymów z całego świata.

Opr. Ks. Stanisław Tylus SAC /Pallotyński Instytut Historyczny/

Za: waw.pallotyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda