Home WiadomościZe Świata Franciszkanie: Obchody rocznicy beatyfikacji w Chimbote

Franciszkanie: Obchody rocznicy beatyfikacji w Chimbote

Redakcja

“Zapraszam wszystkich, kiedy tylko mogą, aby udali się do Pariacoto odwiedzić groby Męczenników” – powiedział biskup Chimbote podczas dziękczynnej Eucharystii z okazji piątej rocznicy beatyfikacji błogosławionych Michała Tomaszka, Zbigniewa Strzałkowskiego i ks. Aleksandra Dordi.

“Diecezja Chimbote ma przywilej, którego nie mają żadne inne diecezje Peru: to śmierć męczeńska trzech kapłanów, którzy są świadkami wiary, świadkami Jezusa Chrystusa “- podkreślił mons. Ángel Francisco Simón Piorno wobec zgromadzonych w katedrze wiernych.

“Niewątpliwie najbardziej bolesną i jednocześnie najpiękniejszą kartą historii naszej diecezji jest śmierć męczenników z rąk Sendero Luminoso, najpierw Michała i Zbigniewa, dwóch franciszkanów konwentualnych, a następnie Księdza Sandro Dordi, proboszcza w Santa” – stwierdził biskup Chimbote.

“Oni dali nam przykład, otworzyli nam drogę. Oby mógł znaleźć się w każdym z nas ten zaczyn wiary, który mieli oni, aby stawić czoła takiemu wyzwaniu ufając Panu” – podkreślił kaznodzieja.

Wdzięczność franciszkanom

“Pragnę podziękować braciom franciszkanom konwentualnym, którzy w tak owocny sposób pracują w naszej diecezji, w Pariacoto i w Chimbote, to podziękowanie należy im się w tę piątą rocznicę beatyfikacji – mówił mons. Angel Francisco Simon Piorno.

“Pamiętam dzień beatyfikacji jako wielki dzień. Wielu biskupów i kapłanów wzięło udział w liturgii, w której zostali ogłoszeni błogosławionymi Michał, Zbigniew i Sandro” – powiedział ordynariusz diecezji, przypominając piękną ceremonię, która miała miejsce 5 grudnia 2015 r. na stadionie w Chimbote.

Zapraszając wszystkich do odwiedzania grobów męczenników w Pariacoto, mons. Angel Francisco Simon Piorno podzielił się swoim osobistym doświadczeniem.  Opowiedział jak wstawiennictwo bł. Zbigniewa i Michała pomaga mu w przezwyciężaniu trudności każdego dnia.

“Dziękuję, drodzy bracia franciszkanie, za świadectwo Waszych męczenników, za świadectwo, które dajecie każdego dnia” – zwrócił się biskup Chimbote do przedstawicieli wspólnot franciszkanów z Pariacoto i Chimbote.

Uroczysta Eucharystia dziękczynna z okazji piątej rocznicy beatyfikacji Michała, Zbigniewa i Sandro odbyła się rankiem 5 grudnia 2020 w katedrze w Chimbote. Msze dziękczynne odbyły się także we wspólnotach franciszkańskich w Pariacoto, Limie, Chimbote i Moche (Trujillo), gdzie franciszkanie kontynuują obecnie misję błogosławionych Męczenników.

Módlmy się, aby wstawiennictwo błogosławionych Męczenników Michała, Zbigniewa i Sandro towarzyszyło franciszkańskiej misji w Peru w obecnym trudnym czasie, naznaczonym pandemią, kryzysem ekonomicznym i niestabilnością polityczną.

o. AG

Za: www.misje.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda