Home WiadomościZe Świata 40 lat Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla w Wielkiej Brytanii

40 lat Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla w Wielkiej Brytanii

Redakcja

Niedawno minęła 40.rocznica przybycia pierwszych dwóch sióstr  ze zgromadzenia  Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej  do Wielkiej Brytanii. Były to siostry Agnieszka Ciborowska i Canisia Piękniewska, które witałem na lotnisku manchesterskim w dniu 21 sierpnia 1981 roku. Przyjechały wtedy na moje zaproszenie jako proboszcza Oldham – Rochdale. Zamieszkały w Oldham  i przez cały okres czterdziestoletni  pracowały na terenie tej polskiej parafii z wyjątkiem krótkiego okresu, kiedy s. Canisia prowadziła nowo otwarty Dom Polski w Manchester. W ubiegłym roku s. Agnieszka obchodziła  diamentowy jubileusz  życia zakonnego, a s. Canisia w sierpniu bieżącego roku skończyła 90 lat. Stażem zakonnym dużo młodsza od s. Agnieszki , gdyż wstąpiła do zgromadzenia w późniejszym wieku.

Czterdzieści lat pracy w jednym miejscu tych dwóch polskich sióstr jest swoistym rekordem godnym uczczenia. Dlatego polska parafia w Oldham chce uczcić ten jubileusz w niedzielę 7 listopada.  W sobotę 21 sierpnia dokładnie w 40 rocznicę przyjazdu sióstr zostałem zaproszony do Oldham i  sprawowałem Mszę świętą dziękczynną za 40 lat służby Bogu i rodakom w kaplicy sióstr w ich miejscu zamieszkania  w Oldham,  w dużym bloku mieszkalnym z pięknym  widokiem na całą okolicę. Znalazłem też list, który w 1981 roku dostałem od sióstr przed przyjazdem z Polski w którym piszą: „Pragniemy z całego serca wyrazić Wielebnemu Księdzu Proboszczowi swą wdzięczność za zaproszenie nas do Anglii. Cieszymy się ogromnie, że możemy spełnić misję naszego zgromadzenia wśród naszych rodaków”.

 Drogim Siostrom gratulujemy  doczekania się tak pięknego jubileuszu, że  Siostry mogą cieszyć się z wszystkich swoich osiągnięć życiowych i wspominać ostatnie czterdzieści lat spędzone w służbie Polonii w Wielkiej Brytanii. Dziękujemy  za wszystkie dobra, które dzięki Siostrom stały się udziałem tak wielu rodaków na  terenie parafii Oldham – Rochdale oraz poza nią.  Niech Dobry Bóg  obdarza  Siostry swoja łaską, umacnia na drodze niesienia krzyża codziennego i daje jeszcze wiele radosnych chwil oraz satysfakcji z dobrze wypełnionych zadań  i  nie zmarnowania tak licznych talentów w myśl  zawołania: „ Wszystko dla Boga i Polonii Zagranicznej”.

ks. Jan Wojczyński TChr.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda