8 grudnia – rocznica powstania Stowarzyszenia Misji Afrykańskich

Dzisiaj, 8 grudnia, w dniu uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, Stowarzyszenie Misji Afrykańskich (SMA) obchodzi 162-gą rocznicę swego założenia. Tego dnia, bp Melchior de Marion Brésillac, wraz z 6 współbraćmi: 2 księżmi, 3 klerykami i bratem, w kaplicy na Fourvière (Lyon, Francja), oddali siebie i nowopowstałe Stowarzyszenie Misji Afrykańskich opiece Matki Bożej.

SMA jest pierwszym zgromadzeniem, które zostało całkowicie poświęcone pracy ewangelizacyjnej w Afryce i wsród ludzi pochodzenia afrykańskiego. Wspominając dzisiaj osobę bp Melchiora oraz pierwszych członków SMA, dziękujemy Bogu, przez ręce Matki Bożej, za Jego opiekę nad naszym zgromadzeniem. W pokornej modlitwie oddajemy Bogu dusze zmarłych braci, księży i współpracowników SMA, którzy oddali swoje życie na rzecz ewangelizacji krajów Afryki. W sposób szczególny w tym roku pamiętamy o ks. Adamie Bartkowiczu SMA, który zginął 20 marca 2018 w pobliżu Dar-es-Salam, ratując życie afrykańskiego księdza.

Dzisiaj również modlimy o beatyfikację założyciela SMA, bp. Melchiora de Marion Brésillac:

Ojcze Nieskończenie Dobry
Ty powołałeś na swoje żniwo
sługę Bożego Bpa Melchiora de Marion Brésillac.
Aby Ciebie poznano i pokochano,
posłałeś Go do Indii i do Afryki,
a On poświęcając Tobie wszystko,
złożył ofiarę ze swego życia.
Kształtowany przez Twoje Słowo
by być misjonarzem z głębi serca,
ukochał ubogich, chorych i odrzuconych.
Pragnął solidnego przygotowania duchowieństwa.
Spraw Panie, aby przykład Jego życia
rozpalił potrzebę misyjnego zaangażowania
współczesnych chrześcijan.
Niech Twój Kościół na ziemi
rozpozna świętość oddanego Tobie
wielkiego sługi misji,
abyśmy przez Jego wstawiennictwo
otrzymali upragnione łaski …
Prosimy Cię, wysłuchaj naszą modlitwę
przez naszego Pana Jezusa Chrystusa,
Twojego Syna, który z Tobą żyje i króluje
w jedności Ducha Świętego,
Bóg przez wszystkie wieki wieków.
Amen.

O godzinie 12.00 rozpocznie się uroczysta Msza św. W czasie tej Mszy św, ks. Andrzej Grych, Prowincjał Prowincji Polskiej SMA dokona Aktu Zawierzenia Centrum Misji Afrykańskich oraz wszystkich dobroczyńców, którzy wsparli budowę ołtarza eucharystycznego i ołtarza Eucharystii opiece Matki Bożej. Będziemy również dziękować Bogu  za wszystkich Dobroczyńców, którzy wspierają dzieło pierwszej ewangelizacji prowadzone przez Stowarzyszenie Misji Afrykańskich. Relacja ‚live’ będzie dostępna od godziny 12.00 za pomocą Facebook’a na stronie Stowarzyszenia Misji Afrykańskich: https://pl-pl.facebook.com/misjeafrykanskie/

Za: www.sma.pl