Home WiadomościZe Świata 8 rocznica kanonizacji św. Alojzego Orione

8 rocznica kanonizacji św. Alojzego Orione

Redakcja

16 maja 2004 roku Papież bł. Jan Paweł II dokonał kanonizacji Naszego Założyciela św. Alojzego Orione.

2004-05-15
Spotkanie Papieża z pielgrzymami w Auli Pawła VI

15 maja 2004 roku w auli Pawła VI Ojciec Święty Jan Paweł II spotkał się z pielgrzymami, którzy przybyli do Rzymu na uroczystość kanonizacji ks. Alojzego Orione. Okazją do spotkania był specjalny koncert ku czci nowego świętego.

W słowach skierowanych do zgromadzaonych Ojciec Święty przypomniał postać abp. Bronisława Dąbrowskiego, również orionisty, wieloletniego sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski. Podkreślił jego zasługi dla Kościoła w Polsce, dodając, że sam wiele mu zawdzięcza.

„Skromny i mężny przez całe życie gotów był pochylać się nad potrzebami ubogich, tak iż zasłużył sobie na miano „tragarza Opatrzności Bożej” – powiedział Papież o ks. Orione. Cytując jego pisma podkreślił, że „jego świadectwo jest nadal niezwykle aktualne. Świat zbyt często zdominowany jest przez obojętność i przemoc i potrzebuje takich jak on, którzy wypełnią miłością bruzdy ziemi, pełne egoizmu i nienawiści. Potrzeba miłosiernych Samarytan, gotowych odpowiedzieć na przeraźliwe wołanie tylu naszych braci, którzy cierpią i pragną Chrystus”.

Papież zaznaczył, że ksiądz Orione odkrył, iż „pierwszym dziełem sprawiedliwości jest dać Chrystusa narodom, albowiem to miłość wszystkich buduje, wszystkich jednoczy w Chrystusie i w Jego Kościele”. „W tym tkwi tajemnica jego świętości, ale również pokoju, którego żarliwie pragniemy dla rodzin, dla narodów. Niech wstawia się ksiądz Orione szczególnie za pokojem w Ziemi świętej, w Iraku i w innych regionach globu, wstrząsanych wojnami i krwawymi konfliktami” – wołał Papież.

2004-05-16
Uroczystość kanonizacyjna w Rzymie

W niedzielę 16 maja na placu świętego Piotra w Rzymie Ojciec Święty Jan Paweł II kanonizował założyciela zgromadzenia Małe Dzieło Boskiej Opatrzności Ks. Alojzego Orione.

Podczas pierwszego w tej roku obrzędu kanonizacyjnego Jan Paweł II ogłosił świętymi także Włocha Hanibala Marię Di Francia, hiszpańskiego księdza Józefa Manyaneta y Vivesa, maronickiego mnicha z Libanu Nimatullaha Kassaba Al-Hardiniego oraz dwie Włoszki: Paulę Elżbietę Cerioli, po mężu Busecchi Tassis i Joannę Beretta Molla.

W kazaniu wygłoszonym po kanonizacji Ojciec Święty przypomniał pokrótce sylwetki nowych świętych. Wezwał wiernych do czerpania z nich wzorów i do stałego podążania ich drogą.

W odniesieniu do Ks. Orione Papież powiedział, że czytane podczas tej Mszy św. słowa z Dziejów Apostolskich o ludziach, „którzy dla imienia Pana naszego Jezusa Chrystusa poświęcili swe życie”, można odnieść do św. Alojzego Orionego, całkowicie oddanego sprawie Chrystusa i Jego Królestwa. Przypomniał, że posługę apostolską tego kapłana naznaczyły „cierpienia fizyczne i moralne, zmęczenie, trudności, przejawy niezrozumienia i przeszkody wszelkiego typu”. Przywołując fragmenty jego pism, Ojciec Święty zauważył, że „serce tego stratega miłości „nie miało granic, gdyż wypływało z miłości Chrystusa”, dodając, iż „ten pokorny syn brukarza głosił, że „tylko miłość zbawi świat”.

Przed udzieleniem końcowego błogosławieństwa i odmówieniem modlitwy Regina Caeli Ojciec Święty pozdrowił członków rodzin zakonnych, pielgrzymów i polityków przybyłych na kanonizację z różnych zakątków Włoch, a także z Libanu, Hiszpanii, Polski i wielu innych krajów.

Po polsku Ojciec Święty powiedział: „Pozdrawiam serdecznie pielgrzymów z Polski, którzy przybyli na kanonizację, jak również pozostałe grupy”.

Wiadomości archiwalne pochodzą ze strony: www.orionisci.rel.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda