Home WiadomościZ kraju 128. Zebranie Plenarne KWPZM w Polsce

128. Zebranie Plenarne KWPZM w Polsce

Redakcja

W Warszawie zakończyło się 128. zebranie plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce.


Przełożeni rozmawiali m.in. o trwających negocjacjach z rządem nt. Funduszu Kościelnego, z którego pochodzą środki na ubezpieczenia duchownych – poinformował o. Kazimierz Malinowski OFM Conv., sekretarz Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce. „Dzisiejsze spotkanie z bp. Wojciechem Polakiem, sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski, który dość szczegółowo przedstawił te wszystkie niuanse dotyczące negocjacji z rządem i także koncepcji episkopatu co do dalszych losów funduszy związanych z ubezpieczeniami kościelnymi, na pewno przełożonym większy pokój w serc wniosło. Jest bowiem nadzieja, że to będzie uregulowane w duchu sprawiedliwości, a także dobra wspólnego. Miejmy nadzieję, że te rokowania z rządem zakończą się pomyślnie” – podkreślił o. Malinowski.

Z uczestnikami zebrania plenarnego spotkali się również nuncjusz apostolski w Polsce, abp Celestino Migliore, i bp Jerzy Mazur, przewodniczący Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Misji.

R. Łączny, KAI

Za: Radio Watykańskie


Wcześniejsze informacje:

W Warszawie, w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski, rozpoczęło się dzisiaj dwudniowe, 128 zebranie plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce.

Obrady rozpoczęto modlitwą jutrzni oraz medytacją ks. Waldemara Pawlika, pallotyna, który mówił o św. Wincentym Pallottim, w 50 rocznicę jego kanonizacji – jako „drogocennej perle duchowości”. Pallotti żył duchem uniwersalizmu i był promotorem apostolstwa świeckich. Prelegent wskazał na trzy cechy duchowości Pallottiego: był człowiekiem pasji – cały angażował się w prowadzone dzieła; był człowiekiem wysokiej miary (tak o nim mówił Jan Paweł II) – troszczył się nieustannie o swoje życie duchowe; był człowiekiem współpracy – rozumianej jako jednoczenie wysiłków. Z ducha współpracy zrodziło się jego dzieło życia: Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego, skupiające wysiłki duchownych, sióstr zakonnych i ludzi świeckich.

Następnie przewodniczący Konferencji ks. Tomasz Sielicki, TChr powitał wszystkich zebranych i przedstawił ośmiu nowych przełożonych wyższych, którzy od ostatniego zebrania plenarnego zostali powołani do pełnienia swojej posługi.

Po przedstawianiu programu spotkania przez przewodniczącego Konferencji, zabrał głos ks. Dariusz Konieczny, kierownik Biura Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski, który zaprezentował funkcjonowanie tej centralnej instytucji Kościoła polskiego.

Następnie p. Jarosław Bittel, prawnik Sekretariatu KEP mówił o zadaniach biura prawnego. Służy ono przede wszystkim potrzebom Sekretariatu KEP, ale oczekuje także na informacje od Konsult zakonnych dotyczące trudności prawnych związanych z funkcjonowaniem tych instytucji, szczególnie w relacjach państwo-Kościół. Ostatnie przykłady takich zmian dotyczą np. ustawy o działalności leczniczej w Polsce – tu trwają rozmowy dotyczące likwidacji zapisu, iż wszelka działalność medyczna ma charakter biznesowy, co zagraża szczególnie funkcjonowaniu hospicjów. Podobnie negocjacje dotyczą statusu katechezy w szkole – dotyczą one przywrócenia katechezy jako przedmiotu obligatoryjnego. Obecnie w wyniku rozporządzenia ministerstwa samorządy mogą nie przyznać pieniędzy na prowadzenie katechezy w szkołach. Inną dyskusyjną kwestią jest naliczanie podatku VAT za prowadzone prace rewaloryzacyjno- remontowe.

Po przerwie przewodniczący powitał Abpa Celestino Migliore, nuncjusza apostolskiego w Polsce. Nuncjusz w swoim wystąpieniu nawiązał do aktualnych problemów męskiego życia konsekrowanego. Podał informacje dotyczące zaangażowania na polu edukacyjnym i charytatywnym polskich zakonów męskich, które świadczą o wielkim zaangażowaniu męskich rodzin zakonnych w potrzeby społeczne. Następnie nawiązał do wystąpienia amerykańskiego kapucyna Davida B. Couturier, odnosząc jego spostrzeżenia do sytuacji polskiego życia konsekrowanego.

Wspólnoty zakonne muszą współcześnie stać się prototypami przezwyciężania panującej w świecie logiki walki i współzawodnictwa. Muszą głębiej przyjrzeć się swoim strukturom i być zdolne do współdzielenia dóbr z tymi, którzy są w prawdziwej potrzebie materialnej i duchowej. Charyzmaty zakonne przez wieki dawały dowody, że potrafią współdzielić ubóstwo i troski współczesnych sobie ludzi. Zakony zawsze wyprzedzały struktury państwowe i społeczne w reagowaniu na naglące i prawdziwe potrzeby ludzi swoich czasów. Muszą zachować te wrażliwość także współcześnie.

Nuncjusz mówił między innymi: Wasi Założyciele mieli wystarczająco wrażliwości by usłyszeć głos owczarni błąkającej się bez pasterza. Dzisiaj potrzeba tej samej wrażliwości. Waszym powołaniem jest budowanie jedności serca, przezwyciężającej współczesny partykularyzm. Tu jest miejsce na wymiar misyjny i ewangelizacyjny życia konsekrowanego. Konieczny jest wysiłek związany z reewangelizacją waszych wspólnot. Nuncjusz wspomniał o doświadczeniu marianów, którzy odrodzili się, mimo że przed ponad stu laty pozostał tylko jeden marianin, którego świadectwo życia przyciągnęło do zakonu trzech kandydatów, wśród których był bł. Jerzy Matulewicz, odnowiciel tego Zgromadze- nia, dzisiaj kwitnącego. Trzeba więc ciągle na nowo nabierać zaufania do działania  Boga, mimo niesprzyjających okoliczności zewnętrznych.

Przełożeni 64 zgromadzeń zakonnych spotkają się jeszcze dziś popołudniu z bpem Jerzym Mazurem, przewodniczącym Komisji Misyjnej Episkopatu, zaś w dniu jutrzejszym z sekretarzem generalnym KEP bp Wojciechem Polakiem.

Redakcja 


Warszawa: zebranie plenarne przełożonych zakonów męskich

W Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski trwa dwudniowe, 128. zebranie plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce. Spotkanie jest okazją do dyskusji na temat współdziałania w dziele ewangelizacji.Jak powiedział sekretarz Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce. „Głównym tematem jest spojrzenie na Kościół jako dom, w którym wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za to dzieło ewangelizacji. Prowadzimy je oczywiście z punktu widzenia naszego powołania zakonnego, ale zawsze wewnątrz wspólnoty kościelnej i w pełnej współpracy z pasterzami Kościoła. To jest główny temat refleksji, którą w tych dniach podejmujemy w Warszawie” – dodał o. Kazimierz Malinowski OFM Conv.

Podczas jutrzejszego spotkania z bp. Wojciechem Polakiem, sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski, przełożeni zakonni podejmą kwestię negocjacji z rządem zmiany funkcjonowania Funduszu Kościelnego. Sprawa dotyczy ich szczególnie, bowiem to właśnie z Funduszu Kościelnego opłacana jest obecnie część składek ubezpieczeniowych za osoby konsekrowane.

R. Łączny, KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda