96-letni kapłan skazany na rok więzienia za agresję seksualną wobec nastolatka

Belgijski salezjanin 96-letni ks. Pieter M. został skazany na 12 miesięcy więzienia za przestępstwo seksualne, którego dopuścił się 2 lata temu.

Wyrok w tej sprawie ogłosił 10 kwietnia sąd poprawczy w Lowanium (Louvain) w środkowej Belgii, uznając kapłana winnym „zamachu na obyczajność osoby nieletniej”. Jest on najstarszym skazanym za tego rodzaju czyny.

Przed dwoma laty obchodzono uroczyście wieloletnią posługę duszpasterską salezjanina, pochodzącego z Oud-Heverlee koło Lowanium, który mimo zaawansowanego wieku nadal pracował z młodzieżą. Wkrótce po uroczystości w czasie wyświetlania filmu, przygotowanego z tej okazji, duchowny dopuścił się czynów lubieżnych wobec 16-latka.

Zdarzenie ujawniła matka chłopca, usłyszawszy jego krzyk, gdy bronił się przed agresją ze strony zakonnika. Przyznał się on do zarzucanego mu czynu, a podczas procesu sądowego okazało się, że w 1998 został on już skazany sądownie za ekshibicjonizm i „zamach na obyczajność”.

Skorzystał wówczas z zawieszenia wykonania wyroku na 5 lat. Zgromadzenie salezjanów, do którego należy kapłan, nie wiedziało o tym skazaniu sprzed 20 lat, a gdy fakty wyszły na jaw, wysłano go do wspólnoty nie zajmującej się młodzieżą.

KAI/jp

Za: www.deon.pl