Home WiadomościZe Świata Abp de Aviz: osoby konsekrowane klejnotem Kościoła

Abp de Aviz: osoby konsekrowane klejnotem Kościoła

Redakcja

– W obliczu globalizacji osoby konsekrowane stoją w obliczu nowych wyzwań, przede wszystkim większej wierności Ewangelii – stwierdza w wywiadzie dla „L’Osservatore Romano” prefekt Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, abp João Braz de Aviz.

Abp Braz de Aviz podkreśla, że ustanowiony przed 15 laty przez bł. Jana Pawła II Światowy Dzień Życia Konsekrowanego stanowi podkreślenie wartości, które zawsze miały dla Kościoła wielkie znaczenie, zaś Matka Boża jest poniekąd syntezą wszystkich powołań. Jednocześnie w krajach kultury zachodniej Kościół doświadcza dramatycznego spadku powołań. Prefekt kongregacji zajmującej się kwestiami zakonów powołuje się na otrzymany niedawno raport z Francji, z którego wynika, że w ciągu dziesięciu lat liczba zakonnic spadła z 36 tys. do 6 tys. Natomiast w krajach Azji i Afryki rodzi się wiele nowych powołań, które – jak zaznacza – wymagają starannej oceny, aby zrozumieć ich głębokie motywacje. Nowa wrażliwość na powołanie pojawia się jego zdaniem tam, gdzie jest lepsza jakość życia ewangelicznego, umożliwiająca młodym nawiązanie głębokiej relacji z Bogiem.

Przyczyny kryzysu życia zakonnego w świecie zachodnim abp Braz de Aviz upatruje w złym stanie relacji interpersonalnych. „Nie potrafimy się do siebie odnosić, ani jako ci, którzy sprawują władzę wobec tych, którzy mają być posłuszni, ani też w relacjach braterskich (siostrzanych). Wszystko to powoduje bardzo duże zło, ponieważ ta samotność, która w świecie jest indywidualizmem, we wspólnocie może stać się udręką i nie rozwiązuje problemu wewnętrznego. Nie przypadkiem wiele osób konsekrowanych opuszcza instytuty nie dlatego, że nie czuje już powołania, ale dlatego, że nie czują się już szczęśliwe we wspólnocie” – mówi brazylijski hierarcha.

Odnosząc się do formacji młodych zakonników i zakonnic abp Braz de Aviz przestrzega przed ograniczaniem jej jedynie do wymiaru dyscyplinarnego i intelektualnego, wskazując, że chodzi o ukształtowanie uczniów i uczennic Chrystusa. Wymiar ten obejmuje nawrócenie, które musi trwać przez całe życie. Nie tyle chodzi o rozwój cnót pozwalających opanować wolę, lecz o powierzenie się Bogu, zgodę, aby On nas prowadził – zaznacza. Mówiąc natomiast o ewangelicznym ubóstwie podkreśla, że musi mieć ono wymiar nie tylko indywidualny, ale także wspólnotowy. Zakony posiadające spore środki finansowe, przeznaczone, by zapewnić bezpieczeństwo ich członkom na starość powinny uwzględnić potrzeby innych instytutów czy Kościoła prześladowanego. „Niekiedy mam wrażenie, że brakuje głębokiego poczucia Bożej Opatrzności. Weszliśmy trochę w perspektywę konsumistyczną. Niekiedy jestem świadkiem podziałów z powodu dóbr, a to wskazuje, że nie ma dobrego ducha” – stwierdza szef dykasterii zakonnej.

Prefekt Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego zapytany o problemy osób starszych przestrzega przed pokusą tworzenia klasztorów, w których oczekują one jedynie na śmierć, przed postrzeganiem ich jako trudności, ciężaru. „Osoba starsza nie jest już postrzegana jako źródło mądrości i umiera z samotności, bo widzi przed sobą śmierć i Boga, ale nie widzi już wspólnoty. To bardzo brutalne zjawisko. Jak natomiast miło widzieć osoby starsze żyjące we wspólnocie, kiedy są dobrze w nią wpisane, dobrze żyjące aż do kresu. Kiedy natomiast są odseparowane, choć wszystko otrzymują, nie znajdują już sensu swej egzystencji” – stwierdza.

Abp Braz de Aviz odnosi się również do dyskusji o „obumieraniu charyzmatów” i zachęca do ufności w Boże działanie. Przypomina dzieje Zgromadzenia Księży Marianów i ich odrodzenia za sprawą bł. Jerzego Matulewicza, które są pięknym potwierdzeniem tego, że charyzmaty nie obumierają. Mijają jedynie wówczas, gdy brakuje świadectwa. Zachęca do zaufania na nowo w działanie Boże.

Szef dykasterii zakonnej wyznaje, że w dniach od 4–14 lutego będzie uczestniczył w Kampali w Ugandzie w II Zgromadzeniu Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonnych Afryki i Madagaskaru. Weźmie w nim udział 2 tysiące osób. „Osoby konsekrowane, które przeżywają swe życie dla Boga, odnajdują Go w relacji miłości wobec osób leczonych w szpitalach, w szkołach, w sierocińcach. Są oni klejnotem Kościoła” – stwierdza w wywiadzie dla watykańskiego dziennika abp João Braz de Aviz.

Źródło: KAI

Za: www.marianie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda