Home WiadomościZe Świata Abp Joseph Tobin został mianowany arcybiskupem Indianapolis

Abp Joseph Tobin został mianowany arcybiskupem Indianapolis

Redakcja

Benedykt XVI mianował dotychczasowego sekretarza Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, redemptorystę, abp Josepha Williama Tobina arcybiskupem Indianapolis, stolicy i największego miasta stanu Indiana, w środkowo-wschodniej części USA.

Diecezja ta była pozbawiona ordynariusza od 21 września ub. roku, gdy Ojciec Święty przyjął rezygnację złożoną ze względu na stan zdrowia przez abp Daniela Buechleina.

Nowy arcybiskup Indianopolis, Joseph William Tobin urodził się w Detroit 3 maja 1952 r. jako najstarszy z trzynaściorga rodzeństwa. Jego rodzina mieszkała na terenie parafii Najświętszego Odkupiciela, znajdującej się pod opieką redemptorystów. Uczęszczał on do seminariów redemptorystów w stanach Wisconsin i Nowy Jork, zdobywając bakalaureat z filozofii, magisterium w dziedzinie edukacji religijnej i teologii.

Pierwsze śluby zakonne złożył 5 sierpnia 1973 r., święcenia kapłańskie przyjął 1 czerwca 1978 r. Następnie posługiwał w kilku wspólnotach emigrantów hiszpańskojęzycznych na terenach zarówno miejskich, jak i wiejskich. Jego doświadczenie duszpasterskie obejmuje apostolat parafialny, organizowanie wspólnot, głoszenie rekolekcji dla młodzieży i dorosłych, pracę z ruchami kościelnymi, pracę w trybunale archidiecezjalnym oraz zaangażowanie na rzecz pokoju, sprawiedliwości i integralności stworzenia.

Przed przybyciem do Rzymu w 1991 pracował również w kilku diecezjach jako proboszcz (1984 – 91), wikariusz biskupi (1981 – 90), obrońca węzła (1980 – 90), sędzia pomocniczy (1981 – 90) oraz jako członek archidiecezjalnej rady kapłańskiej (1985 – 90).

W roku 1991 kapituła jego zgromadzenia wybrała go radnym generalnym, odpowiedzialnym za apostolat powołań i formację młodych. Sześć lat później został przełożonym generalnym a w 2003 r. został ponownie generałem redemptorystów. Równocześnie został wybrany wiceprzewodniczącym Unii Przełożonych Generalnych. Należał do Rady ds. Relacji Między Kongregacją ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego a Międzynarodowymi Uniami Przełożonych Generalnych. W 2009 r. zakończył drugą kadencję przełożonego generalnego.

2 sierpnia 2010 r. Benedykt XVI mianował go sekretarzem Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego i wyniósł do godności arcybiskupa tytularnego Obba. W tym charakterze dążył on do załagodzenie napięć między Stolicą Apostolską a żeńskimi zgromadzeniami zakonnymi w USA.

Źródło: ekai.pl 

Za: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda