Home WiadomościZe Świata Aby dotrzeć do serc i sumień – Męczennicy z Pariacoto w USA

Aby dotrzeć do serc i sumień – Męczennicy z Pariacoto w USA

Redakcja

Milwaukee, Lemont, Bridgeport, Filadelfia, Amerykańska Częstochowa, Newark, Salem, Chicago, Sterling, Rockford – po raz kolejny relikwie Męczenników z Pariacoto trafią do parafii i kościołów za oceanem, a wierni ze Stanów Zjednoczonych będą mogli uczestniczyć w nabożeństwach, rekolekcjach i spotkaniach, na których będą także obecne relikwie I stopnia Błogosławionych Męczenników.

Relikwie w wielkim mieście

Jak dotrzeć do ludzi? Jak opowiedzieć im o życiu i męczeńskiej śmierci bł. Michała Tomaszka i bł. Zbigniewa Strzałkowskiego? W jakim języku mówić? Po polsku? Po angielsku? Po hiszpańsku? Bracia franciszkanie głoszący słowo o Męczennikach z Pariacoto nie raz zadawali sobie te pytania, jadąc na zaproszenie kolejnej parafii amerykańskiej z relikwiami błogosławionych. Odpowiedzi często znajdują się na miejscu – wiele parafii jest polskojęzycznych, bo nie od dziś wiadomo, że Polonia amerykańska trzyma się mocno i ceni wartości chrześcijańskie. Dla tych, którzy nie znają polskiego gotowe jest słowo w języku angielskim, a także materiały o Błogosławionych Męczennikach przygotowane w tym języku. Parafie hiszpańskojęzyczne – do których bracia pielgrzymowali rok temu – także miały możliwość zapoznać się z materiałami w języku hiszpańskim. Ważne jest, aby w każdym z tych miejsc spotkać się z ludźmi i przekazać im Dobrą Nowinę.

Jednym z takich miejsc, gdzie odbędzie się uroczysta instalacja relikwii I stopnia Męczenników z Pariacoto jest Bazylika św. Jozafata w Milwaukee. To największe miasto w stanie Wisconsin. Malowniczo położone nad jeziorem Michigan, liczące ponad 600 tys. mieszkańców. Bazylika św. Jozafata została zbudowana przez Polonię, a obecnie jest zabytkiem. Budowę tej imponującej świątyni rozpoczął ks. Wilhelm Grutz, pierwszy proboszcz parafii. Ks. Grutz był zdeterminowany, ponieważ zbudowany 1888 r. kościół parafialny spłonął zaledwie po roku funkcjonowania. Projekt nowej świątyni był wzorowany na Bazylice św. Piotra w Rzymie. W kościele znajdują się liczne elementy polskie – poczet polskiej Madonny, której wizerunki znajdują się na kopule świątyni i ilustrujące historię Polski kopie obrazów Jana Matejki.

W Bazylice św. Jozafata będzie można uczestniczyć w Mszach Świętych w języku angielskim. W Lemont i Bridgeport – kolejnych miastach, gdzie będzie można uczcić relikwie Męczenników z Pariacoto – Msze Święte będą sprawowane w języku polskim i angielskim. W Filadelfii duszpasterze i parafianie zapraszają na rekolekcje wielkopostne pt. „Z Męczennikami z Pariacoto czekamy na Zmartwychwstanie”, które odbędą się w dniach od 26 lutego do 1 marca 2020 r. w parafii pw. św. Jana Kantego.

Czuwanie z Matką Bożą

Do Doylestown, czyli Amerykańskiej Częstochowy każdego dnia przybywają pielgrzymi. To miejsce powstało z inicjatywy o. Michała Zembrzuskiego – paulina, który przyjechał do USA w 1951 r. i budowie sanktuarium poświęcił życie. W Sanktuarium od 1986 r. znajduje się urna z sercem Ignacego Jana Paderewskiego – kompozytora, pianisty i pierwszego premiera odrodzonej Polski. Taka była wola kompozytora, którą wyraził przed śmiercią: „aby pochowano go w wolnej Polsce, a serce pozostało w Ameryce”.

Co miesiąc w Sanktuarium odbywa się nocne czuwanie, w czasie którego jest adoracja Najświętszego Sakramentu, Apel Jasnogórski, a o północy Msza Święta. Czuwania mają określony cykl tematów – w tym roku jest nim Dekalog. Bracia franciszkanie wraz z relikwiami Męczenników z Pariacoto będą gościli w nocy z 29 lutego na 1 marca. O życiu Męczenników z Pariacoto będą opowiadać w ramach rozważań drugiego przykazania Dekalogu „Nie będziesz wzywał imienia Boga twego nadaremno”. Już dziś serdecznie zapraszamy do uczestniczenia w tym niezwykłym spotkaniu.

Z Ewangelią do „miasta czarownic”

Od 7 do 8 marca będzie można uczestniczyć w rekolekcjach wielkopostnych z Męczennikami z Pariacoto w parafii pw. św. Kazimierza Jagiellończyka w Newark. To miasto położone ok. 8 km od Manhattanu liczy ok. 260 tys. mieszkańców. Parafia pw. św. Kazimierza powstała w 1908 r. w Ironbound (Down Neck), dzielnicy Newark, a utworzyli ja polscy imigranci. W trakcie rekolekcji Msze Święte będą sprawowane po polsku oraz po angielsku. W niedzielę 8 marca o godz. 16.00 odbędzie się uroczyste nabożeństwo na zakończenie trwającego w parafii 40-godzinnego nabożeństwa.

Relikwie bł. Męczenników z Pariacoto zawitają także po raz drugi do Salem, gdzie tym razem – w dniach od 13 do 15 marca – odbędą się rekolekcje wiekopostne w parafii pw. św. Jana Pawła II. W ramach rekolekcji będzie miała miejsce uroczysta instalacja relikwii św. Maksymiliana Kolbe i błogosławionych Męczenników z Pariacoto. Kościół pw. Jana Pawła II jest również diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Historia Salem jest kojarzona najczęściej z procesami czarownic, jakie miały tu miejsce od 1692 r., gdy o praktyki magiczne oskarżono ponad 80 kobiet i mężczyzn. Dziś miasto promuje się jako „Miasto czarownic”, funkcjonuje tu Salem Witch Museum (Muzeum Czarownic), gdzie można dowiedzieć się wszystkiego na temat XVII-wiecznych procesów. Od dłuższego czasu obchodzi się tu również Haunted Happenings – święto w rocznicę powieszenia domniemanych czarownic. Na samochodach, a nawet wozach policyjnych można spotkać naklejki z symbolem czarownic. Jakiś czas temu parafii w Salem groziła likwidacja, ale po protestach wiernych, udało się ją uratować. Obecnie Sanktuarium Miłosierdzia Bożego rozwija się. Dla wiernych tego miasta ważne jest, że w miejscu, w którym wydarzyło się w historii wiele zła, gdzie nadal wiele osób zarabia na okultyzmie, propagowaniu różnych form spirytyzmu, ruchu New Age itd. będą obecne relikwie św. Maksymilian, bł. Michała i bł. Zbigniewa – męczenników, którzy życie oddali za Chrystusa i Ewangelię. W czasie rekolekcji wierni będą mogli uczestniczyć w Mszach Świętych sprawowanych zarówno w języku polskim, jak i angielskim, a także skorzystać z sakramentu pokuty.

Bazylika w cieniu wieżowców

Kolejnym miejscem, w którym wierni będą mogli uczestniczyć w rekolekcjach jest Bazylika św. Jacka w Chicago. Bazylika powstała w latach 1917-1920 na terenie dzielnicy Avondale, gdzie od końca XIX w. osiedlali się polscy imigranci. Dzielnica ta przez lata była polską enklawą – funkcjonowały w niej polskie sklepy, bary, przedsiębiorstwa, a od nazwy Bazyliki św. Jacka zaczęła być określana jako „Jackowo”. Amerykanie określają Jackowo mianem Chicago’s Polish Village, czyli chicagowskiej „Polskiej wioski” i taki napis widnieje tu na miejskich tablicach.

Dziś dzielnica zmienia swój charakter, mieszkają w niej także imigranci z innych krajów, w tym z Meksyku i Portoryko, ale nadal można spotkać tu polskie akcenty. W dniach od 20 do 22 marca w Bazylice św. Jacka wierni będą mogli uczestniczyć w rekolekcjach wielkopostnych oraz uroczystej instalacji relikwii I stopnia. Msze Święte będą sprawowane w językach polskim i angielskim.

27 i 29 marca relikwie Męczenników z Pariacoto znajdą się w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Sterling Heights, mieście położonym nieopodal Detroit. W parafii działają liczne grupy polonijne, ale na Msze Święte przychodzą nie tylko Polacy. W planach spotkania z relikwiami Błogosławionych Męczenników jest Droga Krzyżowa, katechezy, Msze Święte w językach polskim i angielskim. W uroczystej instalacji relikwii będzie uczestniczyła rodzina bł. Zbigniew Strzałkowskiego. Kolejne rekolekcje z Męczennikami z Pariacoto odbędą się w Rockford w stanie Illinois. Tam także przewidziane są Msze Święte ze słowem o Męczennikach z Pariacoto i instalacja relikwii I stopnia.

Ważne jest każde spotkanie, rozmowa i możliwość opowiedzenia o życiu błogosławionych Męczenników z Pariacoto. Bł. Zbigniew Strzałkowski, będąc już kolejny rok na misjach w Pariacoto, pisał w jednym z listów, że konieczne jest poznanie warunków życia ludzi, do których jest się posłanym z Ewangelią. To ważne, bo wtedy można „dotrzeć duszpastersko w sposób trafny i skuteczny do serc i sumień” (List do Renaty Kominiarczuk, 4 maja 1991). Prośmy Boga Wszechmogącego, aby spotkania z Męczennikami z Pariacoto przyniosły wiernym mieszkającym w Stanach Zjednoczonych błogosławione owoce, a Duch Święty prowadził braci franciszkanów głoszących słowo o życiu Męczenników.

Anna Dąbrowska, Biuro Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda