Home WiadomościZe Świata Afryka czeka na kanonizację bł. Charles`a de Foucauld

Afryka czeka na kanonizację bł. Charles`a de Foucauld

Redakcja

Biskupi północnoafrykańscy z radością oczekują na kanonizację francuskiego męczennika bł. Charlesa de Foucauld (1858-1916), którego papież także wspomniał w swojej nowej encyklice. W opinii biskupów Maghrebu Foucauld jest prawdziwym świętym braterstwa.

“Chociaż bł. Charles de Foucauld nie był ani tej samej krwi, ani tej samej kultury, ani z tej samej religii, co Tuaregowie, mimo to chciał być uważany przez nich za brata, ponieważ wydawało mu się to najwyższym świadectwem miłości Boga, które znał w Jezusie Chrystusie”, napisali biskupi północnoafrykańscy. W kontekście kanonizacji wezwali do ponownego odkrycia bł. Charlesa de Foucaulda, “aby dać się odmienić przez Boga, przekształcić przez Niego i nawrócić”.

Urodzony w arystokratycznej rodzinie w Strasburgu w 1885 r. Charles de Foucauld, przeszedł doświadczenie nawrócenia na pustyni algierskiej. Widok modlących się muzułmanów zaimponował mu tak głęboko, że znalazł drogę powrotną do swej wiary chrześcijańskiej. Od 1904 r. przebywał wśród Tuaregów na Saharze, gdzie założył pustelnię w Tamanrasset. Tam m.in. przełożył Ewangelię na język tuareski. Zginął 1 grudnia 1916 r. zastrzelony przez członka muzułmańskiej sekty sufickiej sanusijja.

W maju 2020 roku Kościół uznał cud za jego wstawiennictwem, a zatem nic nie stoi teraz na przeszkodzie kanonizacji męczennika. Błogosławionym ogłosił go 13 listopada 2005 w Watykanie papież Benedykt XVI.

Za: www.ekai.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda