Home WiadomościZe Świata Albania: zmarła siostra, która w latach reżymu komunistycznego ochrzciła m.in. przyszłego biskupa

Albania: zmarła siostra, która w latach reżymu komunistycznego ochrzciła m.in. przyszłego biskupa

Redakcja

W wieku 92 lat zmarła 8 stycznia s. Maria Kaleta – albańska zakonnica ze zgromadzenia sióstr stygmatynek, jedna z ostatnich, które przeżyły ateistyczny reżym komunistyczny w swym kraju i doczekała powrotu wolności religijnej. W czasie jednodniowego pobytu Franciszka w Albanii 21 września 2014 opowiedziała papieżowi o chrztach, których dokonywała w głębokim ukryciu. Jedną z osób, które w tych warunkach ochrzciła, jest obecny biskup diecezji Sapë – Simon Kulli.

Maria Kaleta wstąpiła do zgromadzenia w 1944 r., ale śluby wieczyste mogła w nim złożyć dopiero w 1991, po upadku komunizmu, gdy nowe władze zezwoliły na ponowne otwarcie kościołów i klasztorów. Gdy tuż po zakończeniu II wojny światowej w Albanii w 1944 rządy objęli komuniści, niemal natychmiast rozpoczęły się tam prześladowania religijne, a w 1967 ówczesny przywódca partyjny i państwowy Enver Hoxha ogłosił oficjalnie Albanię pierwszym ateistycznym państwem na świecie. Oznaczało to m.in. zamknięcie, zniszczenie lub przeznaczenie na cele świeckie wszystkich świątyń: kościołów, cerkwi, meczetów i innych oraz uwięzienie a często zamordowanie duchownych.

Siostra przeżyła tamten okres, mieszkając samotnie w małym domku. Nie straciła jednak ani wiary, ani nadziei na odrodzenie religii i Kościoła i na miarę swych sił i możliwości starała się podtrzymywać wiarę u innych. Między innymi chodziła do ukrywających się i uwięzionych księży i to ona przynosiła im Eucharystię, którą zanosiła też chorym oraz potajemnie chrzciła dzieci i dorosłych.

Szczególne świadectwo złożyła we wrześniu 2014 w katedrze w Tiranie przed papieżem i obecnymi tam osobami. “Ochrzciłam nie tylko dzieci z wiosek, ale też tych wszystkich, którzy zastukali od moich drzwi” – wyznała sędziwa już wówczas zakonnica. Wspominała, że pewnego razu ochrzciła pewną dziewczynkę wodą, którą przyniosła z okolicznego kanału w bucie. Podkreśliła ponadto, że “miała szczęście przechowywać w szafce nocnej Najświętszy Sakrament, z którym chodziłam do chorych i umierających”.

“Pan wynagrodził mi wszystkie te cierpienia także tu, na ziemi i po latach reżymu znów otwarto kościoły a ja miałam szczęście stać się zakonnicą, spełniły się pragnienia wielu innych kapłanów i sióstr” – stwierdziła s. Maria.

Jednym z ochrzczonych w tamtym okresie jest obecny biskup diecezji Sapë na północnym wschodzie kraju – Simon Kulli (urodzony w 1973, wyświęcony na kapłana w 2000, na biskupa w 2017).

kg (KAI/SIR) / Tirana

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda