Home WiadomościZe Świata Indie: siostry Misjonarki Miłości znowu mogą otrzymywać wsparcie od zagranicznych ofiarodawców

Indie: siostry Misjonarki Miłości znowu mogą otrzymywać wsparcie od zagranicznych ofiarodawców

Redakcja

Rząd Indii zniósł zakaz przedłużenia licencji na przekazywanie datków na rzecz utworzonego przez św. Matkę Teresę z Kalkuty zgromadzenia Misjonarek Miłości. Oznacza to, że zakonnice, prowadzące szeroką działalność charytatywną, mogą ponownie przyjmować pieniądze od darczyńców z zagranicy, poinformowała 8 stycznia azjatycka agencja prasowa „Ucanews”. Rzeczniczka zakonu, Sunita Kumar, odetchnęła z ulgą i przyznała, że decyzja ta jest radosną niespodzianką.

Zakaz przekazywania darowizn hinduistyczny nacjonalistyczny rząd w New Delhi wprowadził 27 grudnia. Jako powód podano, że organizacja pomocowa nie spełnia już “kryteriów przydatności”. Zakonnice Matki Teresy prowadzą na terenie całych Indii ośrodki dla biednych i bezdomnych. Według gazety „The Hindu”, w roku finansowym 2020/21zakon otrzymał około 750 mln dolarów w darowiznach z zagranicy.

Po zakazie wydanym przez rząd pojawiły się obawy, że Misjonarki Miłości nie będą w stanie w przyszłości finansować znacznej części swojej pracy. Obserwatorzy postrzegali tę decyzję jako kolejne prześladowanie chrześcijan w kraju przez hinduskich nacjonalistów. Polityce premiera Narendry Modiego towarzyszy „zapierająca dech w piersiach wrogość wobec chrześcijan”, skomentował ks. Karl Wallner, dyrektor krajowy Papieskich Stowarzyszeń Misyjnych (Missio) w Austrii.

Urodzona w Skopje jako Agnes Gonxha Bojaxhiu, Matka Teresa z Kalkuty (1910-1997), stała się dla świata symbolem miłosierdzia dzięki swojej pracy z ludźmi biednymi, chorymi i umierającymi w Indiach. Za tę działalność została uhonorowana w 1979 roku Pokojową Nagrodą Nobla. Założycielka zgromadzenia Misjonarek Miłości zmarła 5 września 1997 r. w Kalkucie w wieku 87 lat. „Matka Teresa była darem dla Kościoła i świata” – powiedział Jan Paweł II na wiadomość o jej śmierci. Po najkrótszym we współczesnej historii Kościoła procesie beatyfikacyjnym wyniósł ją na ołtarze w 2003 roku, a 4 września 2016 została ogłoszona przez papieża Franciszka świętą Kościoła katolickiego.

ts (KAI) / Delhi

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda