Home WiadomościZe Świata Albertyn ze Lwowa: trzeba pokonać lęk

Albertyn ze Lwowa: trzeba pokonać lęk

Redakcja

Trwająca już ponad miesiąc wojna na Ukrainie jest przyczyną coraz większej biedy wśród ludzi, ale też lęku. Do przytuliska braci albertynów, którzy pracują we Lwowie przybywają ubodzy już nie tylko z tego miasta, ale z innych regionów kraju.

Wczorajszy atak rakietowy na Lwów wywołał wśród wielu mieszkańców lęk i strach. Pojawiły się pytania, o to co będzie dalej. Jednym z miejsc, gdzie codziennie wydaje się bezpłatne posiłki jest przytulisko braci albertynów. Bracia służą gorącą strawą, ale też pomocą duchową. „Te tereny zostały dotknięte przede wszystkim klęską strachu – mówi albertyn br. Bernard Czarnucha. –Trzeba ludzi uspokajać. Pan Bóg jest nie do pokonania. Wczoraj ludzie stali w kolejce. Mówię do nich: «słuchajcie, Putin może zabrać nasze życie, ale niech nie zabiera naszej duszy. Tutaj jest kościół, można się wyspowiadać. Niech nasza dusza będzie spokojna». Niektórzy z nich powiedzieli: «dobrze bracie, że nam to powiedziałeś». Na co dzień widzimy, że przybywa biednych i ubogich przed nasza furtą. My, oczywiście nie zadajemy pytań, ale w ich oczach widać strach i lęk. Są wyniszczeni, nieogoleni i zabrudzeni. Jeden jest z Mikołajewa, drugi z Chersonia, a ktoś jeszcze z Kijowa”.

Wielu duchownych na Ukrainie już teraz przyznaje, że jednym z najważniejszych zadań, jakie staną w najbliższym czasie przed Kościołem, tuż obok troski o potrzeby materialne, będzie pomoc terapeutyczno-duchowa.

Mariusz Krawiec SSP – Ukraina

Za: Vatican News

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda