Home WiadomościZakony dla Ukrainy Saletyn z Ukrainy: od ośmiu lat pomagamy uchodźcom z Donbasu

Saletyn z Ukrainy: od ośmiu lat pomagamy uchodźcom z Donbasu

Redakcja

Mówiąc o trwającej wojnie, nie zapominajmy, że tak naprawdę zaczęła się ona osiem lat temu. Ludzie, którzy wtedy musieli uciekać z Donbasu, teraz kolejny raz stają się uchodźcami. Wskazuje na to ks. Tomasz Krzemiński podkreślając, że wszystkie domy saletynów na Ukrainie otworzyły obecnie drzwi przed potrzebującymi.

Kapłan ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy Saletynów zauważa, że Polacy stanęli na wysokości zadania i na Ukrainę cały czas płynie rzeka bardzo potrzebnej pomocy. „Zwracają się do nas parafie czy szkoły, w których przed laty saletyni głosili rekolekcje i pytają, czego konkretnie potrzebujemy” – mówi misjonarz. Przypomina, że Polacy nie od dziś wspierają potrzebujących na Ukrainie. Dzięki akcja „Kanapka za złotówkę” od ośmiu lat niosą wsparcie uchodźcom z Donbasu.

“Krzywy Róg to jest specyficzne miasto, dlatego że mamy tam parafię zaraz przy dworcu. Po drugie, jest to miasto przemysłowe, metalurgiczne. Gdy zaczęła się wojna w Donbasie, to bardzo dużo ludzi uciekło stamtąd właśnie do Krzywego Rogu mając nadzieję, że znajdzie tam pracę. Bardzo dużo ludzi bezdomnych, biednych, potrzebujących przychodziło do nas prosząc o chleb. I saletyni, odkąd tam byli, starali się im pomagać. Kiedy zaczęła się wojna w Donbasie to skala potrzeb przerosła możliwości parafii, która liczy dwieście osób i wtedy powstała inicjatywa «Kanapka za złotówkę». I tak naprawdę od tego czasu ten chleb, który wydajemy, kanapki, czy teraz zimą gorącą zupę, to dzieje się właśnie dzięki tej akcji. Polacy przez wszystkie te lata się angażują i wpłacają czasem niewielkie kwoty, ale dzięki temu możemy już kolejny rok z rzędu karmić tam biednych. Dzisiaj wydajemy posiłki dwa razy w tygodniu i za każdym razem osiemset bochenków chleba dajemy tym, którzy przychodzą” – powiedział papieskiej rozgłośni ks. Krzemiński.

Akcję „Kanapka za złotówkę” można wesprzeć:

1. dla przekazów ZŁOTÓWKOWYCH

NRB: 53 1600 1055 1846 3129 0000 0003

2. dla przekazów w EURO

NRB: 26 1600 1055 1846 3129 0000 0004

IBAN: PL26 1600 1055 1846 3129 0000 0004

BIC: PPABPLPK

Beata Zajączkowska/vaticannews / Krzywy Róg
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda