Home WiadomościZakony dla Ukrainy Apel Przełożonego Generalnego Pasjonistów

Apel Przełożonego Generalnego Pasjonistów

Redakcja

Drodzy Bracia, Siostry i Przyjaciele Rodziny Pasjonistów, niech Duch Pokoju nas oświeci!

Poważna sytuacja inwazji Rosji na Ukrainę budzi dziś wielki niepokój i troskę naszych braci z Prowincji ASSUM w Polsce, którzy odpowiadają za obecność i misję pasjonistów na Ukrainie. Wyrażamy naszą braterską solidarność z czterema zakonnikami pasjonistami: 3 obywatelami Ukrainy i 1 obywatelem Polski, którzy posługują w mieście Smotrycz i okolicach na Zachodniej Ukrainie, a są najbardziej dotknięci tym kryzysem.

15 lutego 2022 r. wysłałem za pośrednictwem prowincjała o. Łukasza Andrzejewskiego następującą wiadomość:

Drodzy Bracia i Siostry na Ukrainie i w Prowincji Wniebowzięcia NMP,
Pozdrawiam w Panu, pokój z Wami!

Jestem świadomy, że przeżywacie obecnie czas wielkiego niepokoju i obaw w związku z napięciami na granicy z Rosją oraz bezpośrednim zagrożeniem inwazją. Razem z Wami niepokoi się świat. Mamy nadzieję, że droga dyplomatyczna i dialog odniosą skutek i odegnają zagrożenie wojną.
Odwiedziwszy w sierpniu zeszłego roku Ukrainę i Pasjonistów tam obecnych, rozumiem teraz lepiej Ukraińców, ich historię i długotrwałe cierpienia, ich nadzieję na rozwój kraju i jego niepodległości. Tym bardziej jest mi przykro obserwować obecny kryzys.
Śledząc cięgle napływające wiadomości na temat tej sytuacji pragnę zapewnić Was wszystkich, że jesteście wspierani w moich myślach i modlitwach, zarówno Wy jak i naród ukraiński oraz rosyjski. Dzisiejsza poranna Msza wspólnotowa w Generalacie była ofiarowana w intencji pojednania i pokoju zarówno na Ukrainie jak i w Rosji. Pamiętamy o Was i wspieramy Was.
Jestem pewny, że wszelkie informacje jakie zechcecie przekazać bezpośrednio z Ukrainy będą bardzo cenne dla Waszych zakonnych sióstr i braci.
Wezwanie zakonu Pasjonistów “Męka Pana naszego Jezusa Chrystusa zawsze w sercach naszych!” nabiera szczególnego znaczenia w tym momencie i prosimy Matkę Bożą, Matkę Nadziei, aby wsłuchała się w wołanie ludzi i umocniła ich nadzieję.
Z braterskim pozdrowieniem i modlitwą…

Dzielę się z wami następującą wiadomością otrzymaną od o. Łukasza (Prowincjała), którą otrzymałem dziś rano, 24 lutego 2022 r.:

Rosja i Białoruś rozpoczęły dziś rano inwazję wojskową na Ukrainę. Na Ukrainie ogłoszono stan wojenny i sytuacja jest bardzo poważna. Szkoły zostały zamknięte, paliwo na stacjach benzynowych jest racjonowane, a ukraińska waluta, hrywna, staje się bezwartościową kartką papieru. W Internecie pojawia się coraz więcej fałszywych informacji na temat konfliktu i jego przyczyn. Rosjanie chcą zrzucić winę za wojnę Ukraińców, ale to nieprawda. Od wczesnych godzin porannych w dużych miastach słychać wybuchy. Pojawiają się pierwsze doniesienia o rannych i zabitych.
Jestem w stałym kontakcie z ojcami pracującymi w Smotryczu. W tej chwili komunikacja odbywa się przez Internet, ponieważ telefony nie działają. Na Podolu, gdzie pracują nasi bracia, sytuacja jest obecnie spokojna, ale klasztor w Smotryczu przygotowuje się do przyjęcia uchodźców ze wschodniej Ukrainy.
Proszę wszystkich braci, jeśli to możliwe, o modlitwę za Ukrainę o zaprzestanie działań wojennych oraz o trwały pokój w regionie tak bardzo dotkniętym dziesięcioleciami wojen i okupacji.

Możemy sobie wyobrazić, że musi to być bardzo przerażający i niespokojny czas dla ludzi, szczególnie na Ukrainie, chociaż ta wojna, jeśli będzie kontynuowana, będzie miała znacznie szersze skutki i konsekwencje w Europie i poza nią.

Ojciec Święty Franciszek, który wystosował apel o pokój na Ukrainie, wyraził dziś wielki ból w sercu na wiadomość o inwazji i wzywa nas do przeciwstawienia się sile broni „słabością modlitwy”. Zaprosił wszystkich do uczynienia 2-go marca (Środa Popielcowa) dniem postu i modlitwy o pokój. Popierając prośbę Prowincjała ASSUM, o. Łukasza Andrzejewskiego i Papieża Franciszka, aby trwać w nadziei ustania działań wojennych i modlić się o pokój na Ukrainie. Proszę wszystkich członków Rodziny Pasjonistów, indywidualnie i wspólnotowo, o DZIEŃ POSTU I MODLITWY O POKÓJ dnia 2 marca 2022 r.

„Jako wierzący nie tracimy nadziei na przebłysk sumienia tych, którzy dzierżą w swoich rękach losy świata. My zaś dalej się modlimy i pościmy – jak uczynimy to w także nadchodzącą Środę Popielcową, prosząc o pokój na Ukrainie i na całym świecie.” – Kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu

„Niech męka Jezusa zawsze będzie w naszych sercach”.

Z braterskim pozdrowieniem,
o. Joachim Rego CP
Przełożony Generalny
24 lutego 2022


Zakonnicy ze Zgromadzenia Męki Jezusa Chrystusa są obecni na Ukrainie od czerwca 1991 roku. Pierwszymi pasjonistami na Podolu byli o. Albin Sobiech i o. Piotr Czapliński, którzy na zaproszenie bpa Jana Olszańskiego, rozpoczęli posługę w podominikańskim kościele św. Mikołaja w Smotryczu. Niebawem naszym braciom powierzono także inne okoliczne parafie, w których z ruiny podnoszono świątynie katolickie lub wznoszono nowe. Początki nie należały do łatwych, ale nie brakowało zapału i ludzkiej życzliwości. Niebawem po przybyciu polskich zakonników, upadł Związek Radziecki i Ukraina 16 lipca 1991 roku ogłosiła niepodległość.

Dziś na Ukrainie posługuje czterech pasjonistów (trzech Ukraińców i jeden Polak). Bracia otaczają opieką 6 parafii i jedną kaplicę dojazdową. W Smotryczu przy klasztorze funkcjonuje dom rekolekcyjny, a od roku 2017 dzięki staraniom o. Piotra Czaplińskiego i sióstr szarytek w innej części miasteczka, także Dom Miłosierdzia. Pomimo propozycji wyjazdu do Polski wszyscy ojcowie zdecydowali się zostać i dalej pomagać oraz służyć duszpasterskim wsparciem mieszkańcom Podola, jak również przybywającym tam uciekinierom ze wschodu i południa.

Dziś nasi bracia posługujący na Ukrainie potrzebują wsparcia zarówno modlitewnego, jak i pomocy materialnej. Dlatego w Środę Popielcową będziemy modlić się i pościć w intencji pokoju na Ukrainie, a w pierwszą niedzielę wielkiego postu przy naszych kościołach odbędzie się zbiórka do puszek dla naszych braci w Smotryczu. W tej położonej na uboczu wiosce bracia spodziewają się licznych uchodźców z ogarniętej działaniami zbrojnymi części kraju, którym trzeba będzie zapewnić nie tylko dach nad głową, ale także utrzymanie. Osoby pragnące nas wesprzeć mogą dokonywać wpłat na konto Domu Miłosierdzia podane tutaj.

Za wszelką pomoc i życzliwość serdeczne Bóg zapłać.

o. Łukasz Andrzejewski CP
Prowincjał

Za: www.passio.info.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda