Home WiadomościZe Świata Argentyna: obchody rocznicy śmierci o. Franciszka Kaweckiego

Argentyna: obchody rocznicy śmierci o. Franciszka Kaweckiego

Redakcja

W środę 19 lutego br. w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Ezpeleta (diecezja Quilmes, Argentyna) odbyła sięniezwykle piękna uroczystość. Parafianie i licznie zgromadzona wspólnota wiernych pochodzenia polskiego uczestniczyli w modlitwie za śp. o. Franciszka Kaweckiego.

Wspólnej modlitwie przewodniczył przybyły z Polski o. Stefan Kawula. Zważywszy na fakt, że o. Kawecki pracował w tej parafii w latach 1969 – 1990, zaskakujące i godne uznania jest to, że pamięć o nim jest wciąż tak bardzo żywa wśród wiernych. O. Franciszek zginął w wypadku samochodowym w czasie swojego przejazdu na nową placówkę w Villa Angela. To tragiczne wydarzenie miało miejsce 19 lutego 1990 roku niedaleko miasta Santa Fe.

W uroczystościach rocznicowych wzięła udział nie tylko liczna grupa wiernych pamiętających o. Franciszka, ale również współbracia pracujący w Argentynie oraz goście z Polski. Byli także obecni księża z diecezji Quilmes.

O. Stefan Kawula w swoim kazaniu przypomniał kilka zdań, jakie o. Franciszek pozostawił wiernym w Ezpelecie w swoim pożegnalnym liście. Napisał on, że odchodzi z parafii spokojny, gdyż starał się – jak mógł najlepiej – służyć Bogu i powierzonym jego pieczy wiernym. List ten był napisany na dzień przed śmiercią. Jakże wymownie brzmi jedno z ostatnich zdań, jakie zapisał w tymże liście: „A gdy otrzymacie wiadomość, że Pan powołał mnie do lepszego życia w wieczności, za mą duszę odmówcie modlitwę i pamiętajcie we Mszy św.”

O. Franciszek Kawecki urodził się 4 kwietnia 1925 roku w Zbylitowskiej Górze, w diecezji tarnowskiej. Święcenia kapłańskie przyjął w 1954 roku w Tuchowie. Do Argentyny przybył 28 maja 1967 roku. Po dwóch latach posługi dla wiernych w Prowincji Misiones, podjął się pracy w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Ezpeleta (diecezja Quilmes). Zakończył ją na początku roku 1990.

o. Dariusz Pabiś CSsR
Za: redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda