Home WiadomościZe Świata Salezjanie: Kapituła od wewnątrz – wywiad z przełożonym generalnym z ks. Ángelem Fernándezem Artime

Salezjanie: Kapituła od wewnątrz – wywiad z przełożonym generalnym z ks. Ángelem Fernándezem Artime

Redakcja

Wybór Valdocco na miejsce obrad 28. Kapituły Generalnej, oczekiwania związane z obecną Kapitułą, rola młodzieży i świeckich, sens obecności w różnych miejscach świata… O tym i o wielu innych rzeczach jest mowa w sfilmowanym wywiadzie z Przełożonym Generalnym ks. Ángelem Fernándezem Artime, otwierającym rubrykę ANS “Capitolo Inside” (Kapituła od wewnątrz), poświęconą protagonistom Kapituły. Poniżej obszerne streszczenie tego wywiadu.

 

Dlaczego KG28 odbywa się w Turynie-Valdocco?

Tutaj zrodziliśmy się jako Zgromadzenie. Gdy najzwyczajniej spojrzymy na podwórko, dom Pinardiego, Bazylikę Maryi Wspomożycielki… pytanie “Jacy salezjanie dla współczesnej młodzieży” znajduje wiele odpowiedzi.

Czego oczekuje Przełożony Generalny od KG28?

Po pierwsze, potwierdzenia, że jeszcze dzisiaj stawiamy na uprzywilejowanym miejscu młodzież najbardziej potrzebującą. Po drugie, chociaż pasja wychowawcza pozostaje taka sama w pokoleniach, musimy nauczyć się lepiej poznawać życie, odczuwać i rozumieć życie salezjańskiej młodzieży, tubylców cyfrowych. Po trzecie, ta KG28, podobnie jak KG24, która była Kapitułą, w czasie której wiele powiedziano o posłannictwie wspólnie dzielonym ze świeckimi, musi pomóc nam w prawdziwym nawróceniu tam, gdzie to nie miało jeszcze miejsce.

Według Księdza Generała, czego oczekują współbracia od obecnej KG28?

Myślę, że oczekują pewnej “nowości”. To nie znaczy, że czegoś, o czym nie mówiło się nigdy wcześniej; chcą usłyszeć o tym, że również dzisiaj salezjanie chcą służyć młodzieży, przeżywać ze świeżością salezjański sen. Myślę, że oczekują na mocniejsze słowo dotyczące radykalności naszego życia, sposobu, w jaki należy formować współczesnych salezjanów, by byli pokorni, umiarkowani…

Co zmieniło się od pierwszej Kapituły Generalnej do KG28?

Salezjański charyzmat jest darem Ducha Świętego dla Kościoła. Rozprzestrzenienie się Zgromadzenia, jakie obserwujemy dzisiaj, jest powodem do okazania wdzięczności Bogu, ale także wymaga odpowiedzialności, by można było ofiarować Kościołowi salezjański charyzmat w całej jego żywotności.

Jest to Kapituła salezjanów, ale uczestniczą w niej również ludzie młodzi i dorośli świeccy. Dlaczego?

To nie jest marketingowy zabieg, by zdobyć popularność. Zaprosiliśmy ludzi młodych i świeckich, którzy są dla nas szczególnie znaczący, a którzy pomogą nam w drugiej części Kapituły, kiedy będziemy musieć podjąć decyzje. Chcemy usłyszeć ich zdanie, dowiedzieć się, w jaki sposób postrzegają nas i salezjańską rzeczywistość.

Czy z tych trzech grup tematycznych, które składają się na główny temat (posłannictwo z młodzieżą, profil salezjanina, dzielenie posłannictwa ze świeckimi), można wyróżnić jedną z nich?

Nie, są ze sobą połączone. Nie można odpowiedzieć na pytanie: “Jacy salezjanie dla współczesnej młodzieży?” bez uwzględnienia tych trzech aspektów. Jeśli usuniemy priorytet posłannictwa z młodzieżą, to będziemy innymi osobami konsekrowanymi, ale nie salezjanami Księdza Bosko. I tak samo, nie można dotrzeć do współczesnej młodzieży bez zastanowienia się nad tym, jakiego salezjanina należy formować. I wreszcie, nie można myśleć o realizacji salezjańskiego posłannictwa bez włączenia świeckich.

Salezjanie są obecni w wielu miejscach świata. Co specyficznego oferuje zgromadzenie?

Niedawno byłem w Wenezueli. Co tam szczególnego robią nasi współbracia? “Wszystko i nic szczególnego” – mógłbym odpowiedzieć. Po prostu towarzyszą ludziom w ich codziennym życiu, starając się nie zatracić godności, chęci życia, udzielać zdecydowanych odpowiedzi w krytycznych sytuacjach. Myślę, że po trochu w tym właśnie tkwi sekret.

Filmik z całym wywiadem jest dostępny na ANSChannel (w językach hiszpańskim; i włoskim – część 1 i część 2).

Źródło: ANS

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda