Home WiadomościZe Świata Asyż: 80 lat obecności Maksymiliana

Asyż: 80 lat obecności Maksymiliana

Redakcja

6 września mija szczególna rocznica 80-lecia obecności św. Maksymiliana Kolbe w Sacro Convento w Asyżu(1933-2013).

Jest wiele znaków bliskości Polski i Papieskiej Bazyliki św. Franciszka w Asyżu, takich jak kaplica poświęcona św. bp. Stanisławowi, który był kanonizowany w 1253 roku w Asyżu; kopia obrazu MB Częstochowskiej przekazana w 1984 przez bł. Jana Pawła II, która dziś jest umieszczona w kaplicy nowicjatu czy też relikwiarz św. bp. Stanisława w klasztornym skarbcu.

Szczególnym śladem obecności św. Maksymiliana Kolbe w Asyżu(6 września 1933) jest figura MB z Lourdes poświęcona przez Świętego, o czym świadczą zapisy w klasztornych kronikach. W tym roku przypada 80 rocznica tego wydarzenia.

Z Kronik Klasztornych Sacro Convento, 6 września 1933 r., sobota:

Dzisiaj zostanie pobłogosławiona i umieszczona w grocie naszego ogrodu(Chiostro dei Novizi) figura Niepokalanej. (…)

Ceremonii będzie przewodniczył nasz o. Maksymilian Kolbe założyciel Rycerstwa Niepokalanej i misjonarz w Japonii, a towarzyszyć temu będzie śpiew „O Gloriosa Virginum”.

Po zakończeniu pieśni Ojciec pobłogosławił figurę, która natychmiast została umieszczona w grocie przy śpiewie: „Tota Pulchra”.

Zaraz potem do wszystkich obecnych zaczął mówić swoją konferencje o Madonnie o. Maksymilian, a czynił to w sposób bardzo prosty ale i głęboki. (…)

Po słowach o. Maksymiliana zaśpiewaliśmy na zakończenie tej pięknej ceremonii pieśń dla Madonny „È l’ora che pia” a w oddali ciszy wieczoru było słychać pozdrowienia dla naszej Dziwicy: „Ave; Ave, Ave Maria!”

oprac. i foto o. Paweł Dybka OFMConv, Asyż

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda