Home WiadomościZe Świata Asyż: już niedługo po raz 200.

Asyż: już niedługo po raz 200.

Redakcja

W Asyżu w sobotę rozpoczyna się 200 Kapituła Generalna franciszkanów Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych rozpoczyna w najbliższą sobotę (19.0. 2013) 200. Kapitułę Generalną. Franciszkanie będą obradować od 19 stycznia do 17 lutego w Sacro Convento w Asyżu we Włoszech.

„Kapituła generalna to spotkanie braci, którzy reprezentują cały zakon. Odbywa się raz na 6 lat. Uczestniczą w niej minister generalny, byli ministrowie generalni, asystenci generalni, prowincjałowie, kustosze generalni i prowincjalni, delegaci generalni i delegaci prowincji.Jak zaznacza franciszkanin o. Tomasz Szymczak: „Do Asyżu przyjedzie około 120 franciszkanów, którzy będą reprezentować braci żyjących i pracujących w Europie, w Amerykach, w Azji, w Australii. Kapitułę generalnę zwołuje się ponieważ to ona posiada i wykonuje najwyższą władzę w całej Rodzinie zakonnej: interpretuje Konstytucje, wydaje prawa i dekrety, formułuje szczegółowe ustawy ale również mianuje władze i urzędy generalne.”

Na Kapitułę Generalną udaje się m.in. przełożony największej prowincji franciszkanów konwentualnych w Polsce o. Wiesław Pyzio, który zaznacza, że jest to tak ważny moment życia zakonników jak w każdej rodzinie, kiedy są podejmowane ważne decyzje. „ W rodzinie czy w jakiejkolwiek innej strukturze muszą być momenty by się zatrzymać omówić przeszłość. I tak będzie podczas tej kapituły, będą sprawozdania, przedstawienie stanu działalności i aktualnej rzeczywistości”.

Generał franciszkanów o. Marco Tasca w liście zwołującym Kapitułę pisze, że spotkanie ma za zadanie zaplanować drogę Zakonu na najbliższe lata i wytyczyć linie działania. Generał w swoim liście zawierzył czas obrad gorącej modlitwie braci. Podczas Kapituły Generalnej prawdopodobnie 29 stycznia zostanie wybrany nowy generał zakonu.

Agnieszka Goleniak, www.radioniepokalanow.pl 

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda