Home WiadomościZe Świata Salezjanie – Dni Duchowości 2013: ofiarować młodzieży Ewangelię radości

Salezjanie – Dni Duchowości 2013: ofiarować młodzieży Ewangelię radości

Redakcja

“Dzielić się, studiować i uczynić przedmiotem modlitwy temat wychowania, tak jak to nam przekazał Ks. Bosko” – to zadanie, na które wskazał ks. Adriano Bregolin, Wikariusz Przełożonego Generalnego, otwierając XXXI edycję Dni Duchowości Rodziny Salezjańskiej. Było to wytężone popołudnie, poświęcone biblijnemu zgłębieniu Wiązanki, wsłuchaniu się w głos ludzi młodych i Przełożonego Generalnego.

Obrady zapoczątkował swoją konferencją ks. Juan José Bartolomé, który omówił temat: “Radość życia w Chrystusie sercem salezjańskiej propozycji świętości młodzieżowej”. Biblista zaproponował salezjańską refleksję nad fragmentem z Listu św. Pawła do Filipian, który stanowi wprowadzenie do Wiązanki 2013: „Radujcie się zawsze w Panu; jeszcze raz powtarzam: radujcie się” (4,4). Ewangelia zawiera program życia, który trzeba wskazać młodzieży, uwypuklając radosne podejście do życia.

“Osobiste przekonanie Ks. Bosko co do tego, że nie zachodzi żadna sprzeczność pomiędzy służbą Bogu i szczęśliwym życiem, zasadzało się na intensywnej miłości, jaką żywił do swoich chłopców: ponieważ ich kochał, chciał, aby byli radośni teraz i w wieczności, jak to zwykł powtarzać” – zaznaczył ks. Bartolomè, który oparł swoje wystąpienie na odniesieniach biblijnych oraz papieskim i salezjańskim nauczaniu.

Przytaczając “Lineamenta” XIII Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat Nowej Ewangelizacji, skonstatował: “Wśród przeszkód hamujących nową ewangelizację znajduje się właśnie brak radości i nadziei […]. Często ten brak radości i nadziei jest tak silny, że może naruszyć samą tkankę naszych wspólnot chrześcijańskich”. A na koniec stwierdził: “Salezjanie i salezjanki, jak i inni członkowie Rodziny Salezjańskiej, poczujmy się dumni z tego, że otrzymaliśmy od Ks. Bosko dziedzictwo pedagogiczne, które umiało uczynić z radości nie tylko codzienne doświadczenie życia, ale przede wszystkim – salezjańską drogę w kierunku świętości, w kierunku Boga. Nie ma więc w tym nic dziwnego, że słowa radość, radosny zajmują honorowe miejsce w naszych Konstytucjach, gdzie są przyjęte jako konstytutywny rys charyzmatu salezjańskiego. I takimi powinny pozostać”.

Do jego wystąpienia odniosło się trojga ludzi młodych z Salezjańskiego Ruchu Młodzieżowego, którzy, czyniąc się rzecznikami swoich rówieśników, podzielili się refleksją i pytaniami na marginesie propozycji dotyczącej programu życia zasadzającego się na Ewangelii radości. Jak przekazywać swoim rówieśnikom wiarę chrześcijańską? jak być wiernym programowi chrześcijańskiego życia? jak żyć radością chrześcijańską w kontekstach, w których dominuje pozorne szczęście tu i teraz…? Na pytania, które postawili: Luca, Eugenia i Francesco, odpowiadał Przełożony Generalny, który, przywołując przekonania i praktykę Ks. Bosko, wezwał członków Rodziny Salezjańskiej do bycia mężczyznami i kobietami wiary i pełnymi ogromnej pasji wychowawcami.

Dzień zakończył się tradycyjnym “słówkiem na dobranoc”, które wygłosił Przełożony Generalny. „Ks. Bosko stał się świętym, wychowując swoich chłopców do bycia świętymi!” – powiedział ks. Chávez, przywołując wielowymiarowość osoby Ks. Bosko: kapłana, świętego, założyciela, wychowawcy, duszpasterza, działacza społecznego, ewangelizatora, cudotwórcy…, który “jednak przede wszystkim był człowiekiem rozpalonym przez Ducha, wielkim mistykiem, spowitym ekstazą działania. Kto inspiruje się jego charyzmatem i jego stylem wychowawczym, musi umieć tańczyć w rytm Ducha!”.

Na stronie Dni Duchowości można znaleźć pełny tekst prelekcji ks. Bartolomé oraz video i audio ze “słówkiem na dobranoc” Przełożonego Generalnego.

ANS – Rzym

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda