Home WiadomościZe Świata Asyż: Św. Małgorzato chroń nas!

Asyż: Św. Małgorzato chroń nas!

Redakcja

Św. Małgorzata Antiocheńska, dziewica i męczennica (+304 r) we Włoszech wspominana pod koniec lipca, jest patronką parafii na terenie której położona jest Papieska Bazylika św. Franciszka w Asyżu i przylegający do niej klasztor Sacro Convento. Proboszczem tej parafii od 11 lat jest polski franciszkanin o. Jerzy Pięta z krakowskiej Prowincji św. Antoniego z Padwy i bł. Jakuba Strzemię.

Liturgii mszy św. odpustowej przewodniczył Kustosz Sacro Conveto o. Giuseppe Piemontese. W koncelebrze wzięło udział 11 kapłanów (11 lat pracy duszpasterskiej o. Jerzego w tej parafii) z 6 narodowości, licznie zgromadzone siostry zakonne i bracia franciszkanie z Sacro Convento oraz parafianie z Asyżu i z miejscowości Pieve San Nicolò należącej do parafii św. Małgorzaty. Podczas uroczystości był obecny sindaco Asyżu.

Kaznodzieja, nawiązując do życia patronki, zachęcił wszystkich zebranych do pogłębienia wiary i przyjęcia zaproszenia Ojca Świętego Benedykta XVI, który przyszły rok zatytułował Rokiem Wiary. – Papież zaprosił wszystkich do odkrycia łaski wiary w nowym roku duszpasterskim. My dzisiaj kończymy w naszej parafii kolejny rok duszpasterski pytamy siebie czego może nas nauczyć św. Małgorzata. Prośmy o dar wiary dla nas wszystkich – mówił o. Kustosz

Na koniec przełożony dziękując serdecznie o. Jerzemu za jego dotychczasową pracę duszpasterską poinformował, że w najbliższym czasie nastąpi zmiana proboszcza, gdyż o. Jerzy powraca do swojej prowincji zakonnej do Polski.

Uroczystości towarzyszyła parafialna schola, liczne arcybractwa asyskie i orkiestra z Cannara. Po mszy św. uliczkami Asyżu wyruszyła procesja w której niesiono obraz św. Małgorzaty i jej relikwie. Na koniec Kustosz pobłogosławił wszystkich przybyłych relikwiami, a cała uroczystość zakończyła się poczęstunkiem przygotowanym przez parafian.

Tekst: o. Paweł Dybka (Asyż) / zdjęcie: o. Martin Breski

Więcej (zdjęcia) na: www.zakonfranciszkanow.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda