Home WiadomościZe Świata Beatyfikacja męczennika gilotyny w rewolucyjnej Francji

Beatyfikacja męczennika gilotyny w rewolucyjnej Francji

Redakcja

W Coutance na północnym zachodzie Francji odbędzie się 29 kwietnia beatyfikacja o. Pierre-Adrien Toulorge’a, norbertanina. W 1793 r. francuscy rewolucjoniści zgilotynowali go w tym normandzkim mieście za wierność Kościołowi.

W imieniu Ojca Świętego uroczystości w tamtejszej katedrze przewodniczyć będzie kard. Angelo Amato SDB, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

„W jednym ze swych listów o. Toulorge pisał w przeddzień męczeństwa: «Odczytano mi wyrok śmierci. Jutro opuszczę tę ziemię, aby pójść do nieba cieszyć się obecnością Boga i mojego Kościoła. Jak to możliwe, że ja, grzesznik, mam radość uwieńczenia życia męczeństwem? Wyznaję przed Bogiem, żem niegodny takiej łaski. Ale cóż powiedzieć? Taki jest los tych, którzy mają szczęście, że nie porzucili wiary katolickiej, apostolskiej i rzymskiej» – przypomniał kard. Amato w wypowiedzi dla Radia Watykańskiego. – Oto nieprzemijająca aktualność męczennika sprzed dwóch wieków. Jego męczeństwo to zachęta, by przeżywać konsekwentnie i wiernie komunię z Jezusem, mimo wszelkich ran i cierpień, jakie współczesne społeczeństwo zadaje Ewangelii przez błędne ideologie co do poczęcia ludzkiego życia, aborcji, małżeństwa, eutanazji. Uczmy się od błogosławionego męczennika stawiać czoło tej kulturze śmierci przez łaskę i modlitwę, wytrwale i mężnie podejmując ofiary, by pozostać wierni Chrystusowi – Drodze, Prawdzie i Życiu”.

ak/ rv

Za: Radio Watykańskie.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda