Home WiadomościZe Świata Światowy Kongres Byłych Wychowanków i Wychowanek Salezjańskich

Światowy Kongres Byłych Wychowanków i Wychowanek Salezjańskich

Redakcja

Rozpoczął się Światowy Kongres Byłych Wychowanków i Wychowanek Salezjańskich. Uczestniczy w nim przeszło 280 Byłych Wychowanków i Salezjanów z całego świata.
W dniu 26 kwietnia, w dniu przyjazdu uczestników, zostały dokonane pierwsze akty formalne łączące się z Kongresem. Wieczorem miała miejsce wizyta z przewodnikiem do pokoju Księdza Bosko, gdzie Wikariusz Inspektorii Piemontu i Valle d’Aosta (ICP), ks. Valerio Carlìn, skierował krótkie słowa powitania, a uczynił to w ramach tradycyjnego salezjańskiego “słówka na dobranoc”. Prezes Światowy Stowarzyszenia, dr Francesco Muceo, przedstawił delegacje z różnych krajów świata: Włoch, Niemiec, Francji, Słowacji, Malty, Portugalii, Hiszpanii, Belgii Południowej, Konga, Filipin, Argentyny, Brazylii, Gwatemali, Ekwadoru, Republiki Dominikańskiej i Meksyku. Niektóre z delegacji przybliżyły inicjatywy, jakie podjęły z okazji Stulecia Stowarzyszenia w ramach swoich Inspektorii, Federacji i Konfederacji.

Wczoraj rano, 27 kwietnia, miało miejsce oficjalne otwarcie Kongresu. Słowa powitalne skierowali: Przełożony Generalny, ks. Pascual Chávez, Inspektor ICP – ks. Stefano Martoglio, różni przedstawiciele władz, a wśród nich pan Buttiglione, Wiceprzewodniczący Izby, pan Roberto Cota, Prezydent Regionu Piemontu, pan Piero Fassino, burmistrz Turynu, dr Antonio Saitta, Prezydent Prowincji Turynu, pan Magdi Cristiano Allam, sędzia Giancarlo Caselli i jako ostatni – Prezes Światowy Byłych Wychowanków, dr Francesco Muceo. Magdi Cristiano Allam zaznaczył, że “bycie byłym wychowankiem salezjańskim oznacza, że nabyło się tych bezkompromisowych wartości i pewności co do tych zasad, które stanowią fundament naszego humanizmu, i podstawę obywatelskiego współistnienia dzisiaj”.

Potem miała miejsce prelekcja ks. prof. Cosimo Semeraro na temat “Ks. Filip Rinaldi a Światowe Stowarzyszenie Byłych Wychowanków Salezjańskich”, w której przypomniał, że ks. Rinaldi był inspiratorem i inicjatorem Byłych Wychowanków Salezjańskich, a także Byłych Wychowanek Córek Maryi Wspomożycielki. Ks. Semeraro podkreślił, że (ks. Rinaldi – przyp. Red.) umiał zdobyć osobę promieniując świętością, która odzwierciedlała zasadnicze i charakterystyczne dla Księdza Bosko elementy: apostolskie wnętrze, przedsiębiorczość duszpasterską, ojcowską dobroć, które sprawiały, że wobec wszystkich prawdziwie odżywała figura Ojca, i to do tego stopnia, że określano go jego “żywym odbiciem”, do czego doszło później określenie autorstwa księdza Francesia: „brakowało mu tylko głosu Księdza Bosko, wszystko inne posiadał”.

Po wystąpieniu przedstawiciela “Schneider Electric”, przedsiębiorstwa, które w konkretny sposób partycypowało w przygotowaniu Kongresu, został podpisany list intencyjny pomiędzy Firmą a Stowarzyszeniem Byłych Wychowanków, Regionem Piemontu, Miastem Turyn i Prowincją Turyn.

Potem słowa pozdrowienia skierowali przedstawiciele Delegacji i obecnych grup Rodziny Salezjańskiej: Salezjanów Współpracowników, Byłych Wychowanek CMW, Ochotników z Ks. Bosko, Wspólnoty „Missione di Don Bosco”, Prezydium OMEEC i dell’UNAEC. Delegacje, które tego juszcze nie uczyniły, kontynuowały swoje wystąpienia, przedstawiając działania, jakie zostały podjęte z okazji Stulecia.

Bp Giovanni Brugnaro, Były Wychowanek, Arcybiskup Camerino-San Severino Marche, skierował słowa pozdrowienia jako przedstawiciel byłych wychowanków księży: “Były wychowanek, który kocha i pracuje dla dobra człowieka, kocha i pracuje dla Boga. Jesteśmy wezwani do tego, aby uobecniać Księdza Bosko w rzeczywistości społecznej, świadcząc o wartościach Systemu Prewencyjnego”.

Po południu miała miejsce wizyta z przewodnikiem po centrum Turynu, gdzie uczestnicy zwiedzili główne zabytki, a przede wszystkim – Katedrę i Plac Zamkowy.

Wieczorem ks. Adriano Bregolin skierował tradycyjne “słówko na dobranoc” w kościele św. Franciszka Salezego. Na koniec odmówiono modlitwę Byłego Wychowanka, w której m.in. Byli Wychowankowie obiecują “angażować się w walkę z niesprawiedliwością, szantażami, powierzchownością, obojętnością i bronić za wszelką cenę wartości, jakie przejęli od Niego (tj. ks. Bosko – przyp. Red.), angażując się społecznie, politycznie i gospodarczo; w sposób szczególny chodzi tu o życie, wolność i prawdę”.

Za: www.infoans.org.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda