Home WiadomościZe Świata Benedyktyni apelują o porozumienie w sprawie pochówku Franco

Benedyktyni apelują o porozumienie w sprawie pochówku Franco

Redakcja

Władze zakonu benedyktynów wezwały rząd Pedro Sancheza do dialogu z rodziną gen. Francisco Franco. Socjalistyczny gabinet “powinien przede wszystkim szukać porozumienia z potomkami Franco”, powiedział opat Philippe Dupont, stojący na czele Kongregacji Solesmeńskiej, do której należy opactwo benedyktyńskie w Dolinie Poległych (Valle de los Caidos), gdzie spoczywa były premier Hiszpanii. Potwierdził, że w przypadku wydania decyzji w sprawie ewentualnej ekshumacji przez Stolicę Apostolską benedyktyni zastosują się do tych wytycznych.

Stanowisko benedyktynów jest zbieżne z deklaracjami arcybiskupa Madrytu kard. Carlosa Osoro, który zaapelował o dialog rządu z rodziną Franco. Zaoferował on już swoją pomoc w mediacji między stronami.

Na początku stycznia br. rząd Sancheza zapowiedział, że zgłosi się z oficjalnym wnioskiem do Watykanu o umożliwienie prac przy ekshumacji Francisco Franco. Socjalistyczny rząd Hiszpanii chciałby jeszcze w tym miesiącu przenieść zwłoki generała poza bazylikę znajdującą się w mauzoleum wojny domowej w Dolinie Poległych.

Władze Valle de los Caidos poinformowały, że rok 2018 był rekordowy pod względem liczby osób, które odwiedziły mauzoleum hiszpańskiej wojny domowej. Twierdzą, że informacja o ekshumacji Franco przyczyniła się do ponad 33-procentowego wzrostu napływających gości w porównaniu z 2017 r. Łącznie dotarło tam w ub.r. blisko 379 tys. osób.

Za: ekai.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda