Home WiadomościZe Świata Bianchi: Franciszek wprowadził w Kościele klimat większej wolności

Bianchi: Franciszek wprowadził w Kościele klimat większej wolności

Redakcja

Papież Franciszek wprowadził w Kościele klimat większej wolności, ten sam, którego oczekiwał i pragnął Paweł VI – uważa założyciel międzywyznaniowej Wspólnoty Monastycznej z Bose w północnych Włoszech, brat Enzo Bianchi.

Przemawiał on podczas 75. kursu studiów chrześcijańskich w Asyżu nt. “Dajmy przyszłość proroczemu punktowi zwrotnemu Franciszka”.

Odnosząc się do krytycznych ocen działań i nauczania Franciszka, br. Bianchi zauważył, że “istnieją w Kościele pewne grupy, które nie ograniczają się do krytyki pełnej szacunku, lecz zajmują postawę opozycji lub kontestacji nie tyle papieża, ile osoby Bergoglio, co niszczy [kościelną] jedność i sam Kościół”. – Ta delegitymizacja nie ma precedensu w dziejach Kościoła ostatnich stuleci – stwierdził zakonnik.

Według niego “styl papieża Franciszka jest w stanie zmienić symbolikę papiestwa”. Chce on, co sam przyznaje, “rozpocząć proces reformy” Kościoła. Potrafi on “upokorzyć się dla jedności Kościoła i idzie tam, gdzie go proszą”.

Były przeor Wspólnoty Monastycznej z Bose zwrócił też uwagę na “wysiłek papieża Franciszka w doprowadzeniu do końca Soboru Watykańskiego II i wolę zaprowadzenia kultury dialogu, praktyki słuchania i otwarcia na rozmowę”, która nie dąży do upokorzenia adwersarza. Papież wskazuje też na konieczność włączenia wszystkich i niewykluczania nikogo z “dróg Kościoła”.

Wszystko to jest “drogą nawrócenia”. – Ale czy jesteśmy zdolni dokonać tego nawrócenia? – pyta br. Bianchi.

Przewiduje on, że jeśli Franciszek będzie nadal podążał drogą Ewangelii, “spotka się z odrzuceniem ze strony sił antychrześcijańskich, gotowych do zwalczania go”.

KAI/mp

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda