Home WiadomościZe Świata Bł. Troncatti: świadek miłosierdzia i całkowitego oddania

Bł. Troncatti: świadek miłosierdzia i całkowitego oddania

Redakcja

Beatyfikacja siostry Marii Troncatti w Macas, której przewodniczył kard. Angelo Amato, salezjanin, Prefekt Kongregacji ds. Kanonizacyjnych, była spektaklem radości i entuzjazmu, w którym uczestniczyło tysiące ludzi, zakonników i świeckich, biskupów i przedstawicieli władz cywilnych, Shuar, oraz wiele osób z krajów sąsiadujących z Ameryką Łacińską.

Wraz z Inspektorkami i Inspektorami Ameryki Łacińskiej w uroczystości uczestniczyła Matka Yvonne Reungoat, której towarzyszyły: s. Silvia Boullosa, s. Marija Pece i s. Piera Cavaglià, reprezentujące Radę Generalną. Wziął w niej także udział ks. Adriano Bregolin, Wikariusz Przełożonego Generalnego. Przybyło także wielu ludzi młodych i młodzieży z Salezjańskiego Ruchu Młodzieżowego, świeccy i przedstawiciele różnych grup Rodziny Salezjańskiej.

Bp Néstor Montesdeoca Becerra, biskup apostolskiego wikariatu Méndez,odczytał – zgodnie z wymogiem obrzędu – prośbę o zaliczenie siostry Troncatii do grona Błogosławionych; ks. Pier Luigi Cameroni, Postulator ds. kanonizacyjnych Rodziny Salezjańskiej, przedstawił profil biograficzny nowej błogosławionej, podkreślając jej zalety i cnoty.

Kard. Amato, ogłaszając oficjalnie siostrę Marię Troncatti błogosławioną, wskazał 25 sierpnia jako dzień jej liturgicznego wspomnienia.

Matka Reungoat i jedna z wnuczek siostry Troncatti odsłoniły wielki obraz przedstawiający nową błogosławioną, podczas gdy pani Jolanda Josefa Solórzano Pica, która doświadczyła cudu za jej przyczyną, niosła do ołtarza relikwię.

Kard. Amato, mówiąc o siostrze Troncatti, podkreślił jej ofiarowanie się, aby zostały zażegnane podziały pomiędzy kolonami i Shuar, oraz jej oddanie się w pełnienie dzieł miłosierdzia, które znajdowało swój wyraz w dostarczaniu pożywienia głodnym, dawaniu picia spragnionym, opiece nad chorymi, odwiedzaniu tych, którzy przeżywali trudności. Prefekt Kongregacji ds. Kanonizacyjnych, zauważając, że ma miejsce dalszy rozkwit świętości w Ameryce Łacińskiej, życzył, aby beatyfikacja siostry Troncatti umocniła Córki Maryi Wspomożycielki w całkowitym oddaniu się wychowaniu młodzieży, najmniejszych i najbardziej potrzebujących.

Na zakończenie uroczystości kilka słów skierowała Matka Reungoat, dziękując i uwypuklając niektóre charakterystyczne cechy siostry Troncatti. “Nowa ewangelizacja, w którą dzisiaj angażuje się cały Kościół, znajduje w siostrze Marii wspaniałego świadka… Beatyfikacja tej naszej siostry w Roku Wiary nabiera szczególnego znaczenia symbolicznego. Istotnie, świadectwo miłosierdzia, jakie dała siostra Troncatti, było podtrzymywane wiarą i nadzieją”. Mówiąc o jej aktualności, dodała: “Jako świadek miłosierdzia Chrystusa siostra Maria zachęca nas do spoglądania w kierunku przyszłości z nadzieją, nie ulegania pokusie pozostawienia naszego miejsca, naszej misji, gdy ta w danej chwili może się jawić bardzo trudna”.

“Licznie obecna tutaj młodzież jest znakiem, że siostra Maria Troncatti nadal żyje, mówi do nas obecnie, jak kiedyś mówiła do tych, którzy żyli z nią 50 lat temu. Kościół jest żywy, młody i otwarty na przyszłość”.

Uroczystość można było śledzić dzięki różnym kanałom przekazu: radio, telewizja oraz streaming na inspektorialnej stronie, gdzie ilość wejść przekroczyła tysiąc.

ANS-Macas

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda