Home WiadomościZe Świata Boliwijski redemptorysta biskupem w Reyes

Boliwijski redemptorysta biskupem w Reyes

Redakcja

Papież Franciszek 15 lutego br. mianował biskupa pomocniczego dla wikariatu apostolskiego w Reyes w Boliwii. Został nim o. Waldo Rubén Barrionuevo Ramírez, redemptorysta z Prowincji Boliwijskiej.

Biskup nominat urodził się w Oruro 9.09.1967 r. Do Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela wstąpił w 1989 i odbywał formację zakonną w Cochabambie (postulat), Tupizie (nowicjat) i ponownie w Cochabambie (studia teologiczne). Śluby zakonne złożył w 1992 r., a w 1997 przyjął święcenia prezbiteratu. Studiował misjologię w Instytucie Wyższych Studiów Teologicznych w Cochabambie oraz teologię biblijną i dogmatyczną na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie (2010-2013).

W zgromadzeniu zakonnym był radnym nadzwyczajnym, magistrem nowicjatu (Oruro), misjonarzem, proboszczem (Cochabamba), szefem ekipy misyjnej i przełożonym wspólnoty (Santa Cruz de la Sierra).

O. Stanisław Odroniec CSsR, który pracował w Boliwii na misjach, wspomina o. Waldo Barrionuevo z czasów, gdy ten był jeszcze ministrantem w Oruro, a następnie wikariuszem parafii w Cochabambie. – Cieszę się bardzo, bo to dobry człowiek i sumienny redemptorysta – komentuje wiadomość o nominacji biskupiej współbrata.

Wikariat apostolski Reyes, utworzony w 1942 r, leży położony w zachodniej części Boliwii. Obejmuje teren 60 tys. km. kw., na którym mieszka ok. 150 tys. osób, w tym ok. 112 tys. ochrzczonych. Wikariatowi podlega 15 parafii.

Za: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda