Boryspol: uchodźcy z Ukrainy u franciszkanów

Do franciszkańskiego klasztoru św. Bonawentury w Boryspolu zapukała 30 września 2014 r. rodzina uciekinierów z Doniecka, małżeństwo Olga i Eliasz Saliij, z dziećmi Dzordzem i Teresą. Dzordz ma 8 lat i chodzi do trzeciej klasy, a Teresa ma trzy lata, lubi pomagać mamie i śpiewać.

 

Eliasz jest z katolikiem – maronitą z Libanu, z kraju św. Szarbela. Ola jest Rosjanką, prawosławną, ale w związku z tym, ze w ich rodzinie jest ustrój patriarchalny, jest we wszystkim podporządkowana mężowi.

 

Rodzina ta, w wyniku działań wojennych, już w maju, zostawiła wszystko i wyjechała z Doniecka. Początkowo przebywali u biskupa Jana Sobilo w Zaporożu. Później razem z nim polecieli do Libanu.

 

Po zakończeniu wakacji musieli wrócić na Ukrainę. Wojna jednak na wschodzie Ukrainy się nie skończyła. Do domu nie mogli wrócić, bo dom został ostrzelany. We wrześniu mieszkali u znajomych w Kijowie, ale także tam nie mogli dłużej się zatrzymać.

 

Dlatego przyszli ostatecznie do nas i poprosili nas o możliwość zamieszkania, póki nie znajdą sobie mieszkania i pracy.

 

Zbliża się zima, ponieważ ich rodzina wyjechała ze swojego domu w maju, nie mają ze sobą ciepłych ubrań, dzieci chorują, utrzymanie ich do tej pory nie sprawiało mam problemu, ale im dłużej trwa obecna sytuacja, wiąże się ona ze zrozumiałymi trudnościami.

 

Jeżeli ktoś chce wesprzeć materialnie przebywającą u nas rodzinę, prosimy o wpłacanie pieniędzy na konto delegatury:w Polsce (PLN): Pękala Stanisław

IBAN PL 90 1160 2202 0000 0002 4495 4448

Kod SWIFT banku BIGBPLPW

na Ukrainie (EUR): Correspondent bank:Deutsche Bank, Frankfurt

SWIFT/BIC code DEUTDEFF

Beneficiary bank:JSC proCredit Bank, Kiev, Ukraine

SWIFT/BIC code MIFCUAUK

Correspondent account # 10094765400000

Beneficiary:NAME EDUARD KAVA

Account # 26255000030823

Za: www.franciszkanie.pl