Bp Pindel w Koszycach: męczennicy koszyccy na pewno są zwycięzcami

„Męczennicy koszyccy są zwycięzcami: wytrwali do końca swojego życia i do końca swojego cierpienia za wiarę” – przypomniał bp Roman Pindel, który 12 października 2019 r. przewodniczył Mszy św. w katedrze św. Elżbiety w Koszycach na Słowacji. Liturgia z udziałem arcybiskupa Koszyc Bernarda Bobera oraz licznych kapłanów bielsko-żywieckich była kulminacyjnym momentem diecezjalnej pielgrzymki do miejsca śmierci pochodzącego z Cieszyna św. Melchiora Grodzieckiego, jednego z trzech męczenników, którzy 400 lat temu ponieśli śmierć w obronie wiary. Rok 2019 jest na Śląsku Rokiem Melchiora Grodzieckiego.

Pielgrzymów powitał arcybiskup Bober, który dziękował im za swoiste świadectwo wiary. „Dziś przybyliście do Koszyc jego śladami i dajecie świadectwo o pięknie i atrakcyjności wiary katolickiej. Dziękujemy wam za to, bracia z Polski. Bądźcie dla nas, Słowaków, a przede wszystkim w dzisiejszej Europie, która traci swoją chrześcijańską tożsamość, świadkami zachęty w wierze” – zaznaczył, życząc, by spotkanie przy grobie męczenników – świadków wiary – przyniosło Polakom i Słowakom „błogosławieństwo, pokój, odwagę i wierność Chrystusowi i Jego Kościołowi”.

W homilii bp Pindel zwrócił uwagę okoliczność rodzenia się kultu męczenników koszyckich, którzy, jak zauważył, stali się orędownikami całego Kościoła powszechnego. Zaapelował, by tamto świadectwo wierności w wierze było inspiracją i przykładem dla współczesnych chrześcijan.

„Męczennicy koszyccy wytrwali do końca swojego życia i do końca swojego cierpienia za wiarę. Dlatego na pewno są zwycięzcami. Stąd pewność Kościoła w Koszycach i całego Kościoła, że są zbawieni i mogą być naszymi orędownikami. Nie ma większej pewności co do zbawienia, jak ta, że ktoś oddał życie za wiarę” – stwierdził hierarcha i wskazał, by w chwilach pokusy i trudności modlić się o umocnienie. „A Bóg sam obiecuje, że próba nie będzie ponad nasze siły i ponad łaskę, którą otrzymamy” – dodał.

Na pamiątką wspólnej modlitwy w Koszycach abp Bober wręczył ordynariuszowi diecezji bielsko-żywieckiej obraz uwieczniający koszycką katedrę. Bp Pindel udzielił na koniec błogosławieństwa relikwiarzem z doczesnymi szczątkami męczenników koszyckich. Pielgrzymi mogli uczcić te relikwie indywidualnie.

Przed Mszą św. ks. dr Tomasz Chrzan opowiedział o czasach wojny trzydziestoletniej, w których żył św. Melchior, a ks. Piotr Hoffmann poinformował o tym, że w katedrze na eksponowanym miejscu zawisła kopia obrazu z kaplicy św. Melchiora w cieszyńskim kościele św. Marii Magdaleny – dar bielsko-żywieckich pielgrzymów dla słowackiej świątyni. Podczas liturgii zaśpiewał Chór św. Józefa pod dyrekcją Sylwii Strządały z parafii w Zabrzegu.

W pielgrzymce udział wzięło ponad 1500 osób z całej diecezji bielsko-żywieckiej. Dla wielu osób była to także okazja do zwiedzenia imponującej gotyckiej katedry oraz odwiedzin w kościele Świętej Trójcy, zbudowanym w miejscu, gdzie męczeńską śmierć ponieśli święci: Melchior Grodziecki, Marek Kriż i Stefana Pongracz.

Swoistą kontynuacją pielgrzymki jest konkurs polegający na utrwaleniu tego wydarzenia za pomocą opisu lub fotografii czy filmiku. Szczegóły TUTAJ.

Za: www.diecezja.bielsko.pl