Home WiadomościZe Świata Br. Grec: Papież wyzwolił w Bułgarach dumę i postawił im wyzwanie

Br. Grec: Papież wyzwolił w Bułgarach dumę i postawił im wyzwanie

Redakcja

W Bułgarii obszernie komentuje się zakończoną dziś rano podróż apostolską do tego kraju. Bułgarzy są zachwyceni Papieżem Franciszkiem. Chrześcijanie są wdzięczni za to, jak w przestrzeni publicznej mówił o Panu Bogu.

Swoimi spostrzeżeniami dzieli się żyjący w Bułgarii przełożony kapucynów tym kraju brat Marcin Grec.

Papież wprowadził Pana Boga do przestrzeni publicznej

“Chciałbym zacytować stwierdzenie naszej parafianki, która ma w rodzinie samych prawosławnych. Powiedziała ona, że po podróży pozostał zachwyt. Wskazana została droga ekumenizmu. A przede wszystkim Papież wniósł nowy język w przestrzeń publiczną – powiedział Radiu Watykańskiemu brat Grec. – Mówił o miłości, o dobru i Panu Bogu. Nigdy dotąd nie mówiono tak dużo i w taki sposób, publicznie, o Panu Bogu. Bułgarzy lubią i podkreślają swoją tożsamość: naród, ojczyzna… Papież mówił o tym, by tworzyć mosty, by na ziemi był pokój i dobro. Natomiast podkreślając pozytywne cechy Bułgarów, wyzwolił w nich dumę, ale też postawił przed nimi wyzwanie, by odczytali to w nowy sposób. Bułgarzy muszą to na nowo odkryć, odczytać i wprowadzić w życie.”

Polski kapucyn wskazuje też na pozytywny rozwój relacji międzyreligijnych w czasie papieskiej wizyty. Do tej pory tak daleko idącą współpracę udało się podjąć jedynie przed rokiem, kiedy wszystkie wyznania i religie wspólnie wystąpiły w obronie małżeństwa i rodziny – wspomina brat Grec.

Za: www.vaticannews.va

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda