Home WiadomościZe Świata Bracia Mniejsi – Boliwia: Koncert “Poznańskich Słowików” w Urubichá

Bracia Mniejsi – Boliwia: Koncert “Poznańskich Słowików” w Urubichá

Redakcja

Dawne redukcje jezuickie wśród Chiquitos (San Javier, Concepción, San Ignacio, Santa Ana, San Rafael, San Miguel) i wśród Moxos, jak również franciszkańskie redukcje wśród Guarayos (Ascensión, Urubichá, Yaguarú, Yotaú, San Pablo) stanowią żywe świadectwo dziedzictwa kulturowego i religijnego nie tylko Boliwii, ale także całego kontynentu amerykańskiego.

W okresie prac restauracyjnych i odbudowy świątyń jezuickich, którego to zadania podjęli się franciszkańscy zakonnicy w drugiej połowie XX wieku, odkryto bardzo dobrze zachowane rękopisy partytur muzycznych: 5.000 stron zapisu muzycznego na terenie Chiquitos i 4.000 stron na terenie Moxos. Partytury te stanowią zapis muzyki sakralnej pochodzącej z XVII i XVIII w. skomponowanej przez misjonarzy pochodzących z Europy, jak również przez samych Indian. Muzyka ta to wspaniały przykład inkulturacji liturgii i ewangelizacji kontynentu Południowoamerykańskiego. Ze względu na wielkie bogactwo kulturowe regionu terytorium misji wśród Chiquitos w 1991 r. zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Należy nadmienić, że zadania odtworzenia zapisu muzycznego i kultywowania dziedzictwa muzycznego regionu podjął się polski misjonarz i muzykolog ze zgromadzenia Werbistów, ks. prof. Piotr Nawrot SVD. Ze względu na zasługi na polu konserwacji i restauracji kultury Indian zamieszkujących Boliwię Orientalną, Królowa Hiszpanii Sofia uhonorowała w 2012 r ks. Nawrota prestiżową nagrodą Królów Hiszpańskich.

Ks. Piotr Nawrot jest także organizatorem i dyrektorem artystycznym Międzynarodowych Festiwali Muzyki Renesansu i Baroku Amerykańskiego “Misiones de Chiquitos”, które co dwa lata odbywają się we wspaniałej scenerii odrestaurowanych przez franciszkanów świątyń pojezuickich, jak też w scenerii amazońskiej dżungli. Koncerty te, których celem jest ochrona i promocja piękna regionu oraz bogactwa dziedzictwa muzycznego Chiquitos i Moxos, zainicjowane w 1996 r., są jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych Boliwii i jedynymi tego rodzaju na świecie.

Tegoroczny X Festiwal zgromadził muzyków z 23 krajów, którzy to w dniach od 24 kwietnia do 4 maja, zaprezentują się w 22 miejscach i dadzą w sumie 152 koncerty. Przybyli do nas goście z Niemiec, Argentyny, Austrii, Belgii, Brazylii, Kanady, Chile, Kolumbii, Korei, Kuby, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Włoch, Japonii, Meksyku, Norwegii, Paragwaju, Polski, Szwajcarii, Stanów Zjednoczonych i Urugwaju. Dodatkowo na trasę koncertową ruszyły zespoły muzyczne działające przy naszych świątyniach misyjnych wśród Chiquitos, Gyarayos, Guaraní i Moxos.

Moja malutka parafia w Urubichá staje się w tych dniach wielkim centrum życia kulturalnego. Działający w parafii chór i orkiestra symfoniczna ruszyły na koncertową trasę. Znana na arenie międzynarodowej miejscowa szkoła muzyczna, kultywująca tradycje muzyczne południowoamerykańskich redukcji jezuickich i franciszkańskich, przyciąga rzesze turystów, którzy często nieświadomi trudów zapuszczają się w głąb boliwijskiej dżungli. Parafialna świątynia staje się ponadto miejscem, gdzie odbywają się festiwalowe koncerty. Bez wątpienia powodem szczególnej radości i dumy dla pracującego w parafii Polaka był koncert “Poznańskich Słowików”. Młodzi chłopcy z Poznania pod dyrekcją Jacka Sykulskiego oczarowali moich parafian swoim śpiewem, wspaniałym wykonaniem i aranżacją utworów religijnych i folklorystycznych z różnych regionów świata.

o. Kasper Mariusz Kaproń OFM
Proboszcz z Urubichá, Boliwia

Za: www.ofm.krakow.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda