Home WiadomościZe Świata Bracia Mniejsi: Kamień węgielny

Bracia Mniejsi: Kamień węgielny

Redakcja

prowincja.panewniki.plDnia 13 sierpnia 2016 r.odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budujący się kościół w Starych Drogach na Białorusi.

Uroczystości przewodniczył miejscowy ordynariusz, metropolita mińsko-mohylewski ks. abp Tadeusz Kondrusiewicz w asyście licznych kapłanów i przy udziale wielu wiernych. Z Polski przybyła delegacja prowincji na czele z o. prowincjałem Antoninem Brząkalikiem.

Stare Drogi to stara miejscowość licząca około dziesięciu tysięcy mieszkańców, która w czasach pierwszej rzeczypospolitej należała do klucza dóbr radziwiłłowskich i znajduje se w pobliżu Słucka. Z tej racji duszpasterstwo w parafii, istniejącej od 1994 r.powierzono klasztorowi franciszkanów w Słucku. Do tej pory wspólnota parafialna gromadziła się w małym drewnianym domku. Z inicjatywy prowincji panewnickiej podjęto budowę pierwszego kościoła w tym mieście pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP. Pracami kieruje i nadzoruje je prezes fundacji białoruskiej i proboszcz słucki o. Aleksy Romanowicz. Obecnie kościół został doprowadzony do takiego stanu, że można już w nim sprawować liturgię.

Kamieniem węgielnym jest odłamek wydobyty z groty Zwiastowania Pańskiego w Nazarecie, przekazany przez braci z Kustodii Ziemi Świętej. Wraz z aktem erekcyjnym, podpisanym w czasie uroczystości został on wmurowany w ścianę prezbiterium nowego kościoła.

Jest to już szósty kościół na Białorusi zbudowany staraniem franciszkanów z Katowic. Oprócz niego w tych latach powstały kościoły i klasztory w Słucku, Soligorsku, Kopylu, Osipowiczach i Lubaniu. Wszystkie znajdują się w archidiecezji mińsko-mohylewskiej.

o. Ezdrasz Biesok

Za: www.prowincja.panewniki.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda