Home WiadomościZe Świata Bracia Mniejsi: Odnowiona kaplica

Bracia Mniejsi: Odnowiona kaplica

Redakcja

Na przełomie listopada i grudnia 2017 został przeprowadzony generalny remont kaplicy Matki Bożej Anielskiej w klasztorze jabłonkowskim. Główną inspiracją do remontu była potrzeba ekspiacji za znieważenie Najświętszego Sakramentu i kaplicy, do których doszło wieczorem 21 maja 2015 r.Tego wieczoru do klasztoru włamał się złodziej i wykradł z tabernakulum kustodię z Najświętszym Sakramentem i puszkę, a małe konsekrowane hostie wysypał na podłogę. Dużej hostii nie udało się odzyskać i nie wiadomo ile małych hostii zostało skradzionych. W parafii i w klasztorze odbyły się modlitwy ekspiacyjne, ale cały czas dojrzewała potrzeba, by wynagrodzić Bogu przez upiększenie kaplicy w duchu św. Franciszka. Czyli dać Bogu coś najpiękniejszego, najdostojniejszego. Pomysł i projekt remontu dojrzewał na modlitwie dwa lata.

W czasie remontu został zmieniony sufit, podłoga, ściany. Prezbiterium, nawiązujące do stylu włoskiego, zostało wyłożone kamieniem, pojawił się nowy Krzyż San Damiano – pisana ikona. Została wykonana nowa instalacja elektryczna wraz z oświetleniem kaplicy. Całość prac wykonała firma Roberta Szotkowskiego z Dolnej Łomnej.

Minister prowincjalny o. Antonin Brząkalik poświęcił na nowo kaplicę 28 grudnia 2017. W Mszy św. uczestniczyli wikariusz prowincji o. Dymitr Żeglin, miejscowa wspólnota, siostry Elżbietanki i wierni związani z klasztorem w Jabłonkowie. Wszyscy, którzy przybywają do naszej kaplicy mogą doświadczyć ciszy, a wystrój sprzyja modlitwie i skupieniu.

Za: prowincja.panewniki.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda