Home WiadomościZe Świata Bracia Mniejsi: Rocznica naszej misji w Kamerunie

Bracia Mniejsi: Rocznica naszej misji w Kamerunie

Redakcja
Dokładnie 16 marca minął rok, jak dwaj nasi Współbracia – misjonarze, o. Jonasz Madej i o. Jeremiasz Szewczyński, rozpoczęli franciszkańską obecność w Kamerunie (tzw. “Implantatio Ordinis”).

Od 19 marca 2013 r. misjonarze mieszkają w domu wypożyczonym przez ordynariusza diecezji Doume – Abong’ Mbang ks. bpa Jana Ozgę, w miejscowości Abong’ Mbang, gdzie znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej.

Na początku lipca ub.r. o. Jeremiasz Szewczyński musiał powrócić do Polski ze względów zdrowotnych, 5 września 2013 r. przybył do Kamerunu o. Radosław Kępczyński. Przez kilka ostatnich miesięcy ub.r. w Abong’ Mbang pełnił posługę duszpasterską o. Bonifacy Kotrys.

Na przełomie października i listopada 2013 r. odwiedzili misjonarzy członkowie Komisji ustanowionej przez Definitorium Generalne: Definitor Generalny dla Afryki o. Vincent Zungu (mianowany w lutym br. biskupem diecezji Port Elizabeth w RPA), nasz Minister Prowincjalny o. Rufin Maryjka, Sekretarz Generalny ds. Misji i Ewangelizacji o. Massimo Tedoldi (przewodniczący Komisji) oraz delegat Konferencji Afrykańskiej Misji i Ewangelizacji o. Marcel Tshikez. Towarzyszyli im: kongijski misjonarz o. Pascal Taty i prezes Fundacji Notre Dame d’ Afrique z Brazzaville o. Adolfo Marmorino.

W darze ta komisja ofiarowała misjonarzom motor, który jest bardzo potrzebny w posłudze misyjnej, gdyż najdalsza kaplica w parafii jest w odległości 50 km od Abong’ Mbang, zaś „drogi” afrykańskie – nawet w porze suchej są błotniste i trudne do przebycia.

W lutym br. o. Jonasza i o. Radosława odwiedzili nasi Współbracia: o. Janusz Wróbel z Ambergu w Niemczech i o. Kazimierz Sędzimir z Somma Vesuviana we Włoszech.

Przywieźli misjonarzom w prezencie monstrancję, agregat prądotwórczy o mocy 12 kW napędzany silnikiem Diesla (całkowity koszt 7.000 Euro) i pralkę automatyczną. O. Janusz założył w Niemczech Dzieło Pomocy Misjom „Lafia” i konsultował z misjonarzami możliwości różnych form współpracy.

W Abong’ Mbang tuż po objęciu placówki misyjnej wykopano studnię, bardzo potrzebną w tym klimacie, ponieważ woda miejska (o ile w ogóle dociera) jest koloru rdzawego i nienajlepszej jakości. Na początku br. zainstalowano panele do grzania wody i postawiono wodną wieżę ciśnień. Wieżę ciśnień wybudowano przy wydatnej pomocy pracującego w Kamerunie polskiego marianina ks. Krzysztofa.

O. Jonasz Madej i o. Radosław Kępczyński powoli wprowadzają w parafii nabożeństwo pierwszego piątku miesiąca oraz pierwszej soboty z modlitwą za chorych, specjalnym błogosławieństwem wiernych i wody. W niedziele Msze św. są odprawiane o godz. 8.00 i o 17.00, a o godz. 16.00 jest Adoracja Najświętszego Sakramentu. W dni powszednie celebrowana jest jedna Msza św. o godz. 6.00, w której uczestniczy wielu wiernych. Są ministranci i jest dużo grup modlitewnych.

Od kilku miesięcy w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej jest codzienny różaniec o godz. 18.00, na który przychodzi grupa gorliwych wiernych. Bardzo czczona jest Matka Boża Fatimska, w Sanktuarium znajduje się pokaźnych rozmiarów Jej figura, której peregrynacja objęła całą diecezję Doume – Abong’ Mbang. Od 13 maja do 13 października trwają comiesięczne nabożeństwa do Matki Bożej Fatimskiej, kończące się uroczystą procesją i Mszą św. o godz. 18.00. Po 13 października rozpoczęła się peregrynacja figury Matki Bożej Fatimskiej wśród rodzin parafii, już zakończona w trzech wspólnotach: św. Perpetuy i Felicyty, św. Anny i św. Jakuba; pozostała jeszcze wspólnota św. Pauliny i cztery tzw. sektory parafialne – najdalszy oddalony o 50 km.

Nasi kameruńscy misjonarze serdecznie dziękują wszystkim ludziom dobrej woli za okazaną pomoc, szczególnie modlitewną i zapewniają o otoczeniu ich swoją modlitwą.

Za: www.ofm.krakow.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda