Home WiadomościZe Świata Bracia Mniejsi: Spotkanie Europejskich Prowincjałów

Bracia Mniejsi: Spotkanie Europejskich Prowincjałów

Redakcja

franciszkanie.comW dniach 19-23 X br. w Dubrowniku (Chorwacja) miało miejsce XII Zgromadzenie Franciszkańskich Prowincjałów Europy (UFME). Spotkanie to jest organizowane regularnie co dwa lata i ma na celu m.in. zacieśnienie współpracę braci mniejszych na kontynencie europejskim. W pierwszych dniach spotkania uczestniczył Minister Generalny Zakonu, o. Michael A. Perry, który w słowie wprowadzającym nakreślił nowe wyzwania czekające franciszkanów na starym kontynencie. Zachęcał on braci do wspólnego działania oraz do wychodzenia na peryferie, aby otwierać się na odrzuconych i w ten sposób szukać wciąż nowych sposobów na głoszenie Ewangelii.

W trakcie spotkania uczestnicy wysłuchali wystąpień różnych prelegentów, wśród nich wspomnieć należy fizyka prof. Davora Pavuna (Swiss Federal Institute of Technology w Lozannie), który zaprezentował w ekspresyjnej formie wykład pod tytułem Wiara i nauka w trzecim tysiącleciu; a także Rektora Papieskiego Uniwersytetu Antonianium w Rzymie s. dr Mary Melone SFA, która przeprowadziła refleksję na temat Wyzwań stojących przed braćmi mniejszymi dzisiaj i w przyszłości.

W trakcie spotkania prowincjałowie udali się do Sanktuarium Matki Bożej w Sinj koło Splitu, które przeżywa w tym roku jubileusz 300-lecia. Miejsce to słynie z cudownego uratowania przez Maryję mieszkańców Hercegowiny przed wojskami Tureckimi. (W roku 1715 franciszkanie wraz z wiernymi trwali w trakcie oblężenia twierdzy w Sinje na modlitwie przez obrazem Madonny. Niespodziewanie armia turecka wycofała się mimo wielkiej przewagi, gdyż, jak podają przekazy, żołnierzom ukazała się niewiasta, od której biła światłość – jak byli przekonani świadkowie, była to Maryja, która ich obroniła). Prowincjałowie celebrowali Eucharystię pod przewodnictwem abpa Marina Barisica, ordynariusza diecezji splicko-makarskiej. W drodze powrotnej nawiedzili także na krótką modlitwę Medjugorie oraz skorzystali z gościny braci w konwencie w Slano.

Ostatni dzień konferencji poświęcony był przegłosowaniu zmian w statutach oraz wyborom nowych władz na dwuletnią kadencję. Nowym przewodniczącym UFME został wybrany o. Sabino Iannuzzi, obecny prezes Konferencji Włoskiej (COMPI) a wiceprzewodniczącym o. Juan María Martinez de Ilarduia, prezes Konferencji Hiszpańsko-portugalskiej (CONFRES). Radę stałą UFME tworzą pozostali przewodniczący poszczególnych konferencji europejskich, są nimi: o. Lovro Gravan z Konferencji Południowosłowiańskiej (SLAS), o. Hugh Mckenna z Konferencji Angielskojęzycznej (ESC), fr. Oliver Ruggenthaler z Konferencji krajów języków romańskich (COTAF) oraz o. Alan Brzyski z Konferencji Północnosłowiańskiej (SLAN). Sekretarzem generalnym UFME na kolejną kadencję został wybrany o. Paolo Maiello.

W trakcie spotkania UFME miało miejsce posiedzenie Konferencji Północnosłowiańskiej, na której był obecny nowy definitor generalny dla krajów słowiańskich o. Ivan Sesar pochodzący z Prowincji Niepokalanego Poczęcia NMP w Bośni i Hercegowinie.

Za: www.franciszkanie.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda