Home WiadomościZe Świata Siostra Maria Casini – nowa włoska błogosławiona

Siostra Maria Casini – nowa włoska błogosławiona

Redakcja

RVDuszpasterstwo młodzieży nastawione na wzbudzanie i formowanie powołań kapłańskich – to według kard. Angelo Amato, prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, podstawowy charyzmat zgromadzenia założonego przez siostrę Marię Teresę Casini, beatyfikowaną wczoraj we Frascati. Urodziła się ona w tym miasteczku pod Rzymem półtora wieku temu, w 1864 r., w zamożnej rodzinie. Od najmłodszych lat starała się zawsze pomagać biednym i potrzebującym, czego uczył ją ojciec.

Z czasem zaangażowała się w kształcenie dzieci i młodzieży. W tym celu zgromadziła wokół siebie grupę kobiet, która dała początek zgromadzeniu Zgromadzenia Sióstr Oblatek [Serca Jezusowego] Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zmarła w Grottaferrata pod Rzymem w 1937 r. Kard. Amato, który w imieniu Ojca Świętego przewodniczył beatyfikacji, tak przedstawił apostolat bł. Marii Teresy Casini:

„Misją Matki Casini była troska o powołania kapłańskie w okresie, kiedy budzą się i tajemniczo rozkwitają. «Dać Kościołowi świętych kapłanów» – to cel jej apostolatu oraz odważnej i proroczej pedagogiki powołaniowej.  Z tej intuicji biorą swój początek niższe seminaria i kolegia Małych Przyjaciół Jezusa. Ich celem było podtrzymanie i pielęgnowanie powołania chłopców, których Pan wezwał do swojej służby. A hojność jej miłości rozciągała się również na opiekę nad kapłanami w starszym wieku, chorymi i ubogimi, w tym także tymi, którzy byli niewierni swojemu powołaniu. Matka Teresa pragnęła świętości kapłanów, tak by nie byli oni krwawiącym cierniem w Sercu Jezusa”.

dw/ rv

Za: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda