Home WiadomościZe Świata Bracia Mniejsi: Spotkanie Konferencji SLAN na Ukrainie

Bracia Mniejsi: Spotkanie Konferencji SLAN na Ukrainie

Redakcja

franciszkanie.comMinistrowie Prowincjalni pięciu polskich prowincji Zakonu Braci Mniejszych wzięli udział w spotkaniu Konferencji Północnosłowiańskiej Zakonu (SLAN), które odbyło się w dniach 25-26 kwietnia br. w Żytomierzu na Ukrainie.

Gospodarzami spotkania byli bracia z Prowincji św. Michała Archanioła na Ukrainie. W wydarzeniu, oprócz wspomnianych pięciu przełożonych z Polski (Prowincja Matki Bożej Anielskiej – o. Rufin Maryjka, Prowincja Niepokalanego Poczęcia NMP – o. Jarosław Kania; Prowincja Wniebowzięcia NMP – o. Antonin Brząkalik; Prowincja św. Franciszka – o. Filemon Janka i Prowincja św. Jadwigi – o. Alan Brzyski), wzięli udział prowincjałowie z Czech, Słowacji, Ukrainy, a także prezesi fundacji Zakonu, znajdujących się w Rosji i Kazachstanie oraz fundacji Braci Mniejszych obrządku greckokatolickiego na Ukrainie. Gościem specjalnym był przedstawiciel ministra generalnego Zakonu, o. Ivan Sesar, definitor generalny na kraje słowiańskie.

Podczas obrad pochylono się nad sytuacją obecną franciszkanów we współczesnym świecie; podsumowano podjęte inicjatywy wpisujące się w trwający Rok Miłosierdzia, a także poruszono kwestie związane z formacją i współpracą z innymi konferencjami Zakonu.

Spotkanie stanowiło okazję do zapoznania się z pracą naszych współbraci na Ukrainie. Posługa braci mniejszych obejmuje wiernych obrządku rzymskiego, jak i greckokatolickiego; przy wielu klasztorach są prowadzone różnego rodzaju misje charytatywne. Bracia posługują także jako kapelani dla żołnierzy i ludności ogarniętych wojną na wschodzie kraju.

Kolejne spotkanie konferencji zostało zaplanowane na październik. Ma być ono rozciągnięte na współbraci z Konferencji Południowosłowiańskiej (obejmującej kraje Bałkańskie) i będzie się skupiało m.in. na przygotowaniu wspólnej inicjatywy upamiętniającej represje reżimu komunistycznego wobec ludzi wierzących w krajach słowiańskich.

Za: www.franciszkanie.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda