Home WiadomościZe Świata Bracia Mniejsi: Spotkanie Rady Stałej UFME w Brukseli

Bracia Mniejsi: Spotkanie Rady Stałej UFME w Brukseli

Redakcja

W dniach 21-23 marca w klasztorze braci mniejszych w Brukseli obradowała Rada Stała franciszkańskich prowincjałów Europy (UFME). W skład rady wchodzą prezesi konferencji językowych Zakonu, którzy reprezentują pięć tysięcy zakonników w brązowych habitach z kontynentu europejskiego. Polskę oraz kraje słowiańskie reprezentował o. Alan T. Brzyski OFM, minister prowincjalny z Wrocławia.

W trakcie obrad pochylono się nad naglącym tematem obecności uchodźców i emigrantów w dzisiejszej Europie oraz zadań i wyzwań, które rodzą się wobec braci mniejszych w tym kontekście. Postanowiono, iż temat ten będzie szerzej poruszany podczas jesiennego zgromadzenia wszystkich prowincjałów europejskich, które zaplanowane jest na październik w Barcelonie. Uczestnicy spotkania dotknęli także tematu franciszkańskiego duszpasterstwa młodzieży w poszczególnych krajach Europy oraz współpracy z III Zakonem Franciszkańskim na arenie międzynarodowej. Podczas spotkania prowincjałowie wzięli udział w obradach Komisji Kultury w Parlamencie Europejskim, z którą współpracuje UFME oraz spotkali się z włoską posłanką PE Silvią Costa, odpowiedzialną za działania tej komisji. W dyskusji podjęto temat powstającej inicjatywy, mającej na celu wytyczenie europejskiego szlaku myśli franciszkańskiej, która rozszerzała się wraz z rozwojem poszczególnych uniwersytetów w Europie (wśród nich mowa była także o Uniwersytecie Jagiellońskim).

Poza czasem obrad z uczestnikami konferencji spotkał się nuncjusz apostolski w Belgii abp Augustine Kasujja, który, podczas sprawowanej Eucharystii, podkreślił znaczenie odpowiedzialności w realizacji misji życia konsekrowanego we współczesnym świecie. 22.03 prowincjałowie wzięli udział w ekumenicznym nabożeństwie, sprawowanym w archikatedrze brukselskiej, które ofiarowane było w intencji ofiar ubiegłorocznego zamachu terrorystycznego w Brukseli.

Za: www.franciszkanie.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda