Brazylia: 120-lecie kapucynów w stanie Rio Grande do Sul

RVBrazylijscy kapucyni rozpoczęli 17 bm. obchody 120-lecia przybycia do stanu Rio Grande do Sul. 18 stycznia 1896 r. pierwsza ich grupa dotarła z Francji do Brazylii, aby włączyć się w posługę misyjną w tamtym regionie Ameryki Łacińskiej. W 1942 r. misja kapucynów w Rio Grande do Sul została podniesiona do rangi prowincji. Prowincja ta uważana jest za pierwszą nie tylko w tym brazylijskim stanie, ale także w na półkuli południowej i w Ameryce Łacińskiej. Aktualnie liczy ona 246 członków, z tego 180 w stanach Rio Grande do Sul i Santa Catarina, 45 w kustodii zachodniej Brazylii (stany Mato Grosso i Rondônia) i 21 w delegaturze w Haiti.

W Brazylii kapucyni posiadają obecnie 10 prowincji i 2 kustodie, do których należy łącznie 1.100 zakonników. W Ameryce Łacińskiej i na Karaibach jest 30 prowincji, 5 kustodii i 2 delegatury tego zakonu.   Ojcowie kapucyni zaangażowani są szczególnie w duszpasterstwie parafialnym, prowadzeniu misji ludowych, wydawnictwach, środkach przekazu, formacji kapłanów i liderów wspólnot kościelnych, szpitalnictwie i edukacji.

We wszystkich klasztorach i parafiach kapucyńskich zainaugurowano uroczyste obchody ich owocnej posługi w stanie Rio Grande do Sul.  Przez cały rok świętowaniu towarzyszyć będzie temat „120 lat: wdzięczność, pasja i nadzieja”. Główny cel świętowania kapucynów to zachowanie pamięci historycznej wśród zakonników, jak też we wspólnotach, w których prowadzą oni posługę.

Aktualnie kapucyni w Rio Grande do Sul prowadzą duszpasterstwo parafialne, misje ludowe, realizują ponad 20 różnych projektów społecznych, jak też pracują w szpitalnictwie i edukacji. Entuzjazm misyjny skierował wielu kapucynów z tego brazylijskiego stanu do posługi ewangelizacyjnej w Portugalii, w kilku krajach Afryki, Ameryki Łacińskiej, jak też w wielu innych regionach samej Brazylii.

Z. Malczewski TChr, Brazylia / rv

Więcej na: Radio Watykańskie