Home WiadomościZe Świata Brazylia – 24 lipca: dzień Salezjańskiego Ruchu Młodzieżowego

Brazylia – 24 lipca: dzień Salezjańskiego Ruchu Młodzieżowego

Redakcja

24 lipca był bardzo ważnym dniem dla Salezjańskiego Ruchu Młodzieżowego, który uczestniczy w Światowych Dniach Młodzieży w Rio de Janeiro. Na placówce salezjańskiej w Niterói do południa odbyło się światowe Forum, a po południu – pomimo wolnego i ciągłego deszczu – światowe Spotkanie MGS.

W Forum, które odbyło się w czasie przedpołudniowym, uczestniczyło 34 delegacji z różnych krajów: oprócz 160 ludzi młodych, salezjanie i córki Maryi Wspomożycielki zgłębiali wymiar misyjny salezjańskiej duchowości młodzieżowej. Witając i pozdrawiając uczestników, delegaci ds. duszpasterstwa młodzieży, ks. Fabio Attard i s. Maria del Carmen Canales, życzyli im, aby owoce tegorocznej pracy, podobnie jak w poprzednich edycjach Forum, mogły odegrać znaczącą rolę na poziomie krajowym i inspektorialnym.

Temat, zaprezentowany przez krótkie video, został pogłębiony w małych grupach językowych, w ramach których można było się podzielić doświadczeniami związanymi z miejscami swojej działalności.

Jaki jest sens służby, która często przemienia się w sprawowanie władzy ze strony tego, kto ją pełni? jak uczynić z wolontariatu formę przemiany społecznej? jak doprowadzić młodych do spotkania z Jezusem w społeczeństwie, które staje się coraz bardziej zlaicyzowane? w jaki sposób Rodzina Salezjańska może przyjąć MGS, sprawiając, że ten będzie w większym stopniu wpływał na rzeczywistość społeczną? – to wszystko składało się na treść pytań, jakie zostały postawione przez niektórych ludzi młodych na zakończenie przedpołudniowego czasu Przełożonemu Generalnemu i Matce Reungoat.

Celebracja eucharystyczna, która została odprawiona na zakończenie pod przewodnictwem Przełożonego Generalnego, miała miejsce w bazylice pod wezwaniem Maryi Wspomożycielki w Niterói, upamiętniła także 130. rocznicę obecności salezjanów w Brazylii, która rozpoczęła się w tym właśnie dziele. Wśród licznych koncelebransów znaleźli się także niektórzy biskupi – bp Bruno Pedron, bp Rosario Vella, bp Vartán Waldir Boghossian – oraz inspektorzy Brazylii i przełożeni niektórych sąsiednich inspektorii.

Z racji 24 dnia miesiąca, ta została odprawiona na cześć Maryi Wspomożycielki. W kazaniu Przełożony Generalny, odnosząc się do wesela w Kanie, wskazał na cztery punkty, które winny być programowe dla młodych z MGS, trzy inspirujące się postawą Maryi, a jeden – apostołów: być uważnymi i obecnymi, nie być widzami, dostrzegać potrzeby innych; odnieść się do Jezusa; “uczynić wszystko, co On powie”, ponieważ on stanowi stały punkt odniesienia, zapewniając bezpieczeństwo i dając nadzieję, i na koniec – stać się jego wyznawcami.

Forum znalazło swoje przedłużenie także w świętowaniu które zostało zorganizowane w oparciu o ideę wielkiego oratorium, prowadzącego różne formy działalności: w czterech namiotach młodzi, którzy wzięli udział w przedpołudniowych obradach, dzielili się w różnych językach – francuskim, portugalskim, angielskim i hiszpańskim – refleksjami związanymi z Forum i przesłaniem Przełożonego Generalnego i Matki Generalnej.

Pomimo wolnego i stałego deszczu nie zostały zredukowane zaplanowane punkty programu, takie jak tańce czy pieśni typowe dla reprezentowanych kultur, a wieczorem – komedia muzyczna o Księdzu Bosko.

Wieczorem, na wielkiej sali gimnastycznej pod dachem, odbyło się czuwanie modlitewne, na które, podobnie jak to w Madrycie w 2011 roku, złożyły się: adoracja Krzyża, przyjęcie Słowa, a na koniec – czas adoracji eucharystycznej w milczeniu.

Salezjański dzień MGS w Rio de Janeiro zakończył się podwójnym “słówkiem na dobranoc”: Matki Reungoat i Przełożonego Generalnego. Oboje zachęcili młodych do spojrzenia na Jezusa. Matka Reungoat zasugerowała postawę słuchania, radości i świadomości bycia ruchem światowym. Zaś ks. Chávez wskazał na wzięcie krzyża, przypominając, że Jan Paweł II, inicjując to wydarzenie, jakim są Światowe Dni Młodzieży, powierzył go ludziom młodym oraz na odpowiedzialność za bycie młodymi misjonarzami, udzielającymi się na rzecz młodych najbardziej potrzebujących i ubogich materialnie, moralnie, społecznie i kulturowo.

ANS – Niterói

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda